V Barmě umřel zbitý politik, i po raziích pokračují demonstrace

2 měsíce starý 11

V neděli bylo rodině předáno tělo 58letého člena Národní ligy pro demokracii (NLD), který zemřel ve vazbě, kde prý upadl do mdlob.

Zatčen byl v sobotu kolem desáté večer. Když ho odváděli z domu byl bit a kopán policisty, uvedli svědci. Hlavu měl ovázanou zkrvaveným šátkem. „Minulou noc byl při razii bit a zdá se, že byl podroben tvrdému výslechu,“ řekl U Tun Kyi ze Společnosti bývalých politických vězňů.

Už v pátek byl ubit k smrti místní aktivista NLD ve vesnici v oblasti Magwe jménem U Htway Nai. Rozsekali do příznivci armády.

Dělnické odbory vyzvaly, aby od pondělí byla v celé zemi zahájena rozsáhlá celostátní stávka. Má ochromit ekonomiku a odstavit tak vojáky od moci.

Protesty ve velkých městech

V Rangúnu se konaly nejméně tři protestní akce. Bezpečnostní síly tam proti demonstrantům použily slzný plyn a zábleskové granáty. Na sociálních sítích se také objevilo video, které zachycuje vojáky, jak účastníky těchto demonstrací bijí.

Podle záběrů zveřejněných na Facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Barmští demonstranti na nedělním protestu v Mandalaji

Foto: ČTK/AP

Nejvíce lidí, podle Reuters několik desítek tisíc, vyšlo do ulic v druhem největším městě Mandalaj, kde mimo jiné uspořádali dvouminutový tichý protest, jímž chtěli uctít památku zabitých vojáky a policisty. Podle údajů OSN při demonstracích na protest proti únorovému vojenskému převratu už v Barmě zahynulo přes 54 lidí.

Moci v Barmě se 1. února chopil vrchní velitel armády Min Aun Hlain. Armáda v den ustavujícího zasedání nového parlamentu zatkla prezidenta Win Myina, šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij a další politiky. Svůj krok zdůvodnila údajnými podvody při loňských listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní strana nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

Zdroj