V Barmě zabili dalších devět demonstrantů, obětí je už 31

2 měsíce starý 9

Zásah proti demonstrantům v Rangúnu v neděli 28. února Foto: Reuters

V Barmě zabili dalších devět demonstrantů, obětí je už 31

Dva lidé byli podle očitých svědků zastřeleni ve městě Mandalaj. Jednoho člověka policisté zastřelili v největším městě Rangúnu, pět lidí bylo podle listu The Monywa Gazette zabito ve městě Monywa a jeden v Myinyanu.

V Barmě pokračují protesty den poté, co se ministrům zahraničí členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) nepodařilo sjednotit postup vůči Barmě.

Vojenskou vládu, která 1. února převzala moc v zemi, vyzvali jen ke zdrženlivosti; na výzvě za propuštění zadržované vůdkyně vlády Do Aun Schan Su Ťij a obnovení demokracie se neshodli.

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) jasně vyhrály podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované, i když se pro to nenašly důkazy, a při převratu provedeném v den, kdy měl zasednout nový parlament, zatklo Su Ťij, její stranické kolegy i prezidenta.

Držitelka Nobelovy ceny za mír a někdejší disidentka Su Ťij byla obviněna ze tří trestných činů včetně podrývání stability a porušování bezpečnostních pravidel proti koronaviru.

podpis
Zdroj