V Bavorsku se vyslovili pro zachování protižidovských reliéfů. Mají šířit osvětu a pomáhat s antisemitismem

1 měsíc starý 2

Protižidovské reliéfy na bavorských památkách by měly zůstat na svém místě, jejich historie by měla být ale jasně a viditelně vysvětlená. Shodli se na tom zástupci bavorských úřadů, židovské komunity a křesťanských církví, informovala agentura DPA. Kontroverzní jsou hlavně reliéfy známé jako Judensau, tedy Židova či židovská svině.

Mnichov 10:18 9. prosince 2020

Protižidovský reliéf na kostele ve Wittenbergu | Zdroj: Wikimedia Commons

V poslední době se začaly ozývat hlasy volající po odstranění těchto stovky let starých protižidovských plastik. Například soud ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko se zabýval žalobou, která požadovala snesení reliéfu z kostela ve městě Wittenbergu.

Na počátku letošního roku žalobu soud odmítl s tím, že je pískovcová plastika ze 13. století součástí památky, a nemá tak urážlivý charakter.

U kostela ve Wittenbergu se už od 80. let minulého století nachází vysvětlující tabule v němčině a angličtině. Právě ta by mohla být řešením problému i podle výsledků jednání zvláštní bavorské skupiny, která se skládala ze zástupců místních úřadů, židovské komunity a křesťanských církví.

Skupina, které předsedal pověřenec bavorské vlády Ludwig Spaenle, se jednomyslně vyslovila proti demontáži protižidovských skulptur. Objekty, které měly vzbuzovat nenávist a posměch, by s pomocí historického kontextu mohly podle Spaenleho nyní šířit osvětu a pomáhat v boji s antisemitismem.

Zdroj