Belgická policie zadržela kontroverzního muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to v pátek sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Brusel 23:10 30. září 2022

Belgická policie zadržela kontroverzního muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit z Francie, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Mimo jiné při svých kázáních obhajoval Usámu bin Ládina jako velkého bojovníka proti Američanům a ochránce islámu.

Rozměr protestů v Íránu nikdo nečekal, použití armády ale nechce ani jedna strana, míní politolog

Číst článek

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům.

Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 000 odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z „proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky“.

V Belgii zadrželi imáma Hassana Iquioussena, který ve Francii při svých kázáních obhajoval Usámu bin Ládina jako velkého bojovníka proti Američanům a ochránce islámu. Policie ho vedla na seznamu radikálů, byl na něj vydaný evropský zatykač.

@iROZHLAS.cz @Radiožurnál

17:34 – 30. 09. 2022

2 25

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Teplice povede ANO s ODS. Občanští demokraté přijdou po letech o primátora, bude jím Štábl

  2. V Burkině Faso došlo k převratu. Vojáci svrhli prezidenta Damibu, ústava má přestat platit o půlnoci

  3. V Belgii zadrželi muslimského vůdce. Ve Francii obhajoval Usámu bin Ládina jako ochránce islámu

  4. Krejčíková si poprvé od zranění zahraje semifinále, turnaj v Tallinnu naopak končí pro Muchovou

  5. Hurikán Ian dorazil k americké Severní Karolíně. Bez proudu přes 180 000 domácností

  6. Putin podepsal připojení čtyř ukrajinských území k Rusku. Kyjev podává přihlášku do NATO

Aktuální témata

Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Webbův teleskop, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme