V Berlíně protestují tisíce odpůrců koronavirových opatření, 500 zadržených

1 měsíc starý 18

Demonstrant s kbelíkem na hlavě. Je na něm nápis: naprosté bezpečí před hloupým virem Foto: Fabian Sommer, ČTK/AP

V Berlíně protestují tisíce odpůrců koronavirových opatření, 500 zadržených

Německé úřady v pátek zakázaly konání 13 demonstrací, které organizátoři svolali na tento víkend. Na jednu z akcí se podle organizátorů předem zaregistrovalo 22.500 lidí, další pochod chystaný na dnešek měl přitáhnout 3500 osob. Úřady zákaz zdůvodnily tím, že na podobných akcích je vysoké riziko nákazy koronavirem, i proto, že jejich účastníci zpravidla nenosí roušky a nedodržují ani další opatření.

Nedělní demonstrace v Berlíně

Foto: Fabian Sommer, ČTK/AP

Část demonstrantů ale zákazu neuposlechla a začala se od dopoledne shromažďovat na různých místech metropole. Někteří z demonstrantů nesli transparenty s nápisy "Svobodu" a "Ne koronavirové diktatuře". Berlínská policie v ulicích rozmístila více než 2000 svých příslušníků a nad městem přelétávaly vrtulníky. Odpoledne se začaly davy nespokojenců zvětšovat. Někteří napadli policisty, kteří se snažili změnit směr jejich pochodu, uvedla policie na twitteru.

Policie zatýká jendu z demonstrantek

Foto: Fabian Sommer, ČTK/AP

"Pokusili se prorazit policejní kordon. Policisté proti nim museli použít slzný plyn, obušky a fyzickou sílu," konstatovala policie na twitteru. U Vítězného sloupu použili policisté také vodní děla, napsala agentura DPA.

Německo řadu opatření určených k zamezení šíření koronaviru v květnu uvolnilo. U mnoha aktivit, včetně návštěvy vnitřních prostor restaurací či pobytu v hotelu, je však zapotřebí předložit potvrzení, že je dotyčný plně naočkován nebo se v nedávné době zotavil z covidu anebo má negativní výsledek testu na koronavirus.

podpis
Zdroj