V Bostonu už být nechceme. Měli zářit, teď podtrhují nevídaný draftový krach

5 měsíce starý 176

 Reuters

Řeč je o draftu NHL 2015. Ovládl ho Connor McDavid a z Čechů šestým místem zaujal Pavel Zacha.

Velkým tématem - i z českého pohledu - ale bylo také počínání bostonských Bruins. Ti po výkonnostním propadu zahájili krátkou přestavbu, kterou vedl nový generální manažer Don Sweeney. 

Jeho prvním velkým úkolem, asi měsíc po nástupu, byl právě draft na Floridě. A děly se věci. Boston vyměnil svého produktivního tvrďáka Milana Lucice a ještě špičkového beka Dougieho Hamiltona, s nímž se nemohl dohodnout na nové smlouvě. Díky tomu získal objemnou protihodnotu, především dvě volby v prvním kole. S tou svojí tedy měl tři.

Táhl z celkového třináctého, čtrnáctého a patnáctého místa.

Tuto nevídanou kombinaci postupně použil na obránce Jakuba Zbořila, útočníka Jakea DeBruska a dalšího forvarda Zacha Senyshyna. Čas ukázal, jak nešikovné volby to byly.

První negativní zprávy přišly už po pár měsících. Ani jeden ze zmíněné trojice neprošel před nováčkovským kempem kondičním testem spočívajícím v běhu. Mladíci měli zaběhnout 300 metrů pod jednu minutu, a to třikrát v řadě - s tříminutovou pauzou mezi jednotlivými pokusy.

Nešlo tehdy o velké drama. I proto, že na trávě promáčené deštěm podkluzovaly hokejistům nohy.

Dnes, o šest a půl roku později, už je ale neoddiskutovatelně zle. DeBrusk hraje v Bostonu druhé housle, Senyshyn dokonce trčí na farmě. A Zbořil? Když se z pozice náhradníka konečně probil do základní sestavy, přetrhl si zkřížený vaz v koleni a musel na operaci. Stávající sezona pro něj skončila. Navíc mu letos vyprší smlouva, takže s ohledem na nevýrazné výkony není stoprocentní, že v klubu zůstane.

DeBrusk a Senyshyn odejdou téměř jistě. Oba nedávno požádali o výměnu.

Frustrovaný je hlavně Senyshyn. Za Bruins zatím odehrál jen 14 zápasů, v aktuálním ročníku ještě příležitost nedostal. "Vůbec mě nevyužívají, takže si myslím, že pro ně bude lepší, když za mě dostanou nějakou náhradu a já jinde začnu znovu. Chci hrát NHL," prohlásil Kanaďan, který je na farmě v Providence s osmi góly ve 23 kláních druhým nejlepším střelcem mužstva.

DeBrusk je těžší váha, ostatně pod platovým stropem zabírá skoro 3,7 milionu dolarů.

Jenže výrazně přidáno oproti nováčkovskému kontraktu dostal v době, kdy řádil vedle Davida Krejčího a střílel až 27 gólů za sezonu. Ve stávající základní části skóroval ve 27 duelech pětkrát. Zažil i posazení na tribunu. Trenér týmu Bruce Cassidy k tomu dodává, že pokud DeBrusk nedává góly, na hřišti se úplně ztratí a neplní ani základní úkoly.

První kolo draftu 2015 tak Bostonu hrubě nevyšlo.

Zvlášť ironicky působí, že hned po Senyshynovi šli postupně na řadu Mathew Barzal, Kyle Connor a Thomas Chabot, současné hvězdy ligy. 

Všichni hokejisté, kteří se v prvním kole umístili ve spodní patnáctce za Senyshynem, odehráli v NHL víc zápasů než on. U Zbořila je to tucet hráčů, u DeBruska sedm.

"Samozřejmě se k tomuto draftu hodně vracím," přiznal před časem prezident Bruins Cam Neely, že stále přemýšlí, kde se stala chyba. "Myslím, že načasování toho, kdy jsme najali Dona (manažera Sweeneyho, pozn. red.) a kdy se draft konal, nebylo ideální. Mohl tam být trochu větší odstup."

Rok nato, kdy už měl Sweeney na přípravu strategie dost času, draftoval Boston ze 14. místa Charlieho McAvoye, z něhož vyrostl jeden z nejlepších mladých beků současnosti. A z draftu 2014 mají Bruins Davida Pastrňáka.

Přehmaty z léta 2015 tak nemají až tak drtivý dopad, byť zřejmě přispívají k tomu, že ještě nedávno dominantní Boston se letos bude muset ohánět, aby postoupil do play off.

Zdroj