V Brazílii zemřelo přes 300.000 lidí nakažených koronavirem

4 měsíce starý 14

foto Ilustrační foto - Provizorní nemocnice pro pacienty s nemocí covid-19 vybudovaná v tělocvičně na okraji brazilského města Sao Paulo, 4. března 2021.

Brasília - V Brazílii od začátku epidemie covidu-19 zemřelo přes 300.000 lidí nakažených koronavirem. Uvedla to dnes agentura EFE s odvoláním na údaje zdravotnické rady brazilských států Conass. Za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno bezmála 90.000 nových případů a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 1999 lidí. Nový brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga dnes uvedl, že chce výrazně zvýšit tempo očkování proti covidu-19.

Podle Queirogy je cílem ztrojnásobit počet očkovaných lidí za den z aktuálních 300.000 na jeden milion. Jak toho chce ministerstvo dosáhnout, ale Queiroga neuvedl. Zdůraznil však, že v příštích měsících se výrazně zvýší výroba vakcín v samotné Brazílii díky dohodám se zahraničními firmami. Vakcínu v zemi dostalo zhruba pět procent obyvatelstva, které čítá 212 milionů lidí.

V úterý země zaznamenala nejvyšší počet úmrtí za 24 hodin. Bylo jich 3251. Minulý týden v průměrů umíralo více než dva tisíce osob nakažených koronavirem za den. Situace v brazilských nemocnicích je stále kritická a ve většině země je volných na jednotkách intenzivní péče méně než 20 procent lůžek.

Nový ministr byl také dosti vágní ohledně možnosti zavést celostátní opatření proti šíření epidemie. K tomu Brazílii vyzvaly Světová zdravotnická organizace (WHO) a další mezinárodní instituce. Odpůrcem plošných opatřeních je ale prezident Jair Bolsonaro. Na rozdíl od prezidenta však ministr podporuje nošení roušek na veřejnosti.

Queiroga je již čtvrtým ministrem zdravotnictvím od začátku pandemie covidu-19. Ve funkci nahradil generála Eduarda Pazuella, který byl kritizován za nedostatečnou zkušenost se řízením zdravotnictví.

Od začátku epidemie se v Brazílii prokázala nákaza koronavirem u 12,2 milionů lidí. Po Spojených státech je celkový počet nakažených a úmrtí druhý nejvyšší na světě .

Zdroj