V Brně otevřou Knihovnu Milana Kundery, její základ tvoří spisovatelův dar

5 měsíce starý 27

foto Moravská zemská knihovna přivezla 7. října 2022 z Paříže do Brna druhou část archivu a knihovny Milana Kundery.

Brno - V Moravské zemské knihovně v Brně vznikl zvláštní prostor věnovaný spisovateli Milanu Kunderovi a jeho literárnímu dílu. Brněnský rodák, který už téměř půl století žije ve Francii, a jeho manželka Věra darovali zemské bibliotéce podstatnou část spisovatelova archivu a tisíce knih, zejména překladů do různých světových jazyků. Slavnostní otevření Knihovny Milana Kundery se uskuteční v sobotu, kdy má spisovatel 94. narozeniny.

Cílem a smyslem Knihovny Milana Kundery je zpřístupnit ucelený soubor knih a dokumentů badatelům i dalším zájemcům. "Ta knihovna má pro nás hodnotu nejenom materiální, ale především symbolickou. Jak často zdůrazňuje Věra Kunderová, tímto způsobem se Milan Kundera vrací do Brna, kde se narodil a kde mu bylo dobře," řekl loni novinářům ředitel knihovny Tomáš Kubíček.

Kundera si podle Kubíčka přeje, aby jeho knihy v Brně "dobře spočinuly". Předání archivu a knihovny zdržela pandemie koronaviru, která komplikovala cesty mezi Českem a Francií. Od loňského června je v Brně část Kunderova listinného archivu s dokumenty, dopisy a fotkami. Na podzim přišla řada na část jeho osobní knihovny.

Kromě Kunderových překladů loni přivezla dodávka z Paříže také několik dalších zajímavostí. Mimořádně vysokou hodnotu má vydání Esejů od Michela de Montaigne z 16. století. Kundera svazek získal jako součást jednoho z literárních ocenění. Dar zahrnuje také výpravné dvousvazkové vydání románu Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise s Kunderovou předmluvou.

Brněnská Knihovna Milana Kundery nebude jen prostorem pro uskladnění a studium knih, ale také dějištěm kulturních akcí, třeba besed s intelektuály. V sobotu se uskuteční debata dramatika Karla Steigerwalda s polským bohemistou Aleksandrem Kaczorowským s názvem Kundera - Nesnesitelná potřeba rozumění. Následuje projekce filmu o Kunderovi Odysea ztracených iluzí a diskuse s režisérkou Jarmilou Buzkovou. Obě akce se budou živě přenášet do konferenčního sálu v přízemí budovy.

Kundera sice žije ve Francii a do Česka nejezdí, kontakty s rodným městem ale nepřetrhal. Jeho dílo v češtině vydává brněnské nakladatelství Atlantis. Tento týden doplnil edici Kunderových esejů osmý svazek s titulem Unesený Západ. Národní divadlo Brno má na repertoáru Kunderovy Majitele klíčů.

Zdroj