V Bruselu odhalili Lavičku Václava Havla, zákoutí má zvát k dialogu a setkání občanů s politiky

3 měsíce starý 17

Starosta: Zákoutí by mělo kultivovat schopnost argumentace a dialogu

Bruselský starosta Philippe Close podotkl, že belgická metropole se stává dalším místem, kde jsou Šípkova díla instalována. Havlovo zákoutí by podle něj mělo kultivovat schopnost argumentace a dialogu.

Close připomněl, že Havel již v roce 1991 získal čestný doktorát na bruselské univerzitě ULB a v roce 2009 pronesl řeč v Evropském parlamentu, v níž se stavěl za proevropské ideje. „Evropa je domovem našich domovů,“ citoval Close tehdejší Havlova slova.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) připomněl, že Havel stál u zrodu Visegrádské skupiny, jejímž smyslem bylo prosazování demokracie v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku a jejich plná integrace do EU.

„O tři desetiletí později to ovšem vypadá, jako by se tento projekt změnil v něco docela jiného,“ prohlásil Hřib s odkazem na vývoj v Polsku a Maďarsku, které jsou kvůli tendencím k omezování nezávislosti justice či médií ve sporu s unijními institucemi. Havlovy ideje podle Hřiba nezanikly a mohou nejen střední Evropu inspirovat i dnes.

Zdroj