V čele žebříčku hejtmanů je Kuba z ODS, nejméně lidé věří hejtmanovi z ANO

4 dny starý 4

Červnový průzkum ukazuje, že nejlépe si i nadále vede hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS). Je v hodnocení důvěryhodnosti na prvním místě s aktuálním ziskem 45,3% kladných hlasů.

„Zdá se, že se Kubovi podařilo navázat na jeho předešlou dlouholetou a úspěšnou politickou kariéru ať už v regionální či celostátní politice, kdy svého času zastával funkci ministra průmyslu a obchodu a byl prvním místopředsedou občanských demokratů. Po loňských úspěšných krajských volbách, kdy se stal šéfem jihočeského regionu, byl zároveň zvolen předsedou Asociace krajů ČR,“ uvedli výzkumníci ze Sanepu.

Za jihočeským hejtmanem se pak na druhém místě umístil s aktuálním ziskem 44,5% kladných hlasů hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který se koncem loňského roku stal hejtmanem tohoto kraje již po třetí. Oproti dubnu letošního roku si Půta polepšil v aktuálním měření o 0,4 procentního bodu.

Foto: Sanep

Výsledky červnového průzkumu.

„Samí Martinové na prvních čtyřech místech? To už nemůže být náhoda,“ uvedl Půta v nadsázce. Naráží na fakt, že první čtyři místa skutečně patří nositelům křestního jména Martin – Kubovi, Půtovi, Netolickému a Červíčkovi. „Stále ale platí, že jediným skutečným průzkumem nálady veřejnosti jsou pouze a jenom volby. A mezi nimi musí člověk občas snést i to, že dostane vynadáno za něco, co dělá, protože tomu věří,“ dodal Půta.

Třetí místo tedy v průzkumu obsadil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), který aktuálně získal od obyvatel svého kraje v souhrnu 39,6% kladných hlasů. Oproti dubnu si tak polepšil o 1,1 procentních bodů.

Čtvrtou pozici důvěryhodnosti obsadil hejtman Královéhradeckého kraje a též bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS), kterému dali aktuálně obyvatelé tohoto kraje v souhrnu 39,2% kladných hlasů.

Žebříček pak pokračuje takto:

- jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) se ziskem v souhrnu 37,8% kladných hlasů

- hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) se ziskem v souhrnu 35,4% kladných hlasů

- středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) se ziskem v souhrnu 35,2% kladných hlasů

- olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) se ziskem v souhrnu 34,8% kladných hlasů

- ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) se ziskem v souhrnu 32,9% kladných hlasů

- hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) se ziskem v souhrnu 31,1% kladných hlasů

- hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS) se ziskem v souhrnu 30,2% kladných hlasů

- karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA) se ziskem v souhrnu 21,5% kladných hlasů

- primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) se ziskem v souhrnu 21,1% kladných hlasů

„Na posledním místě se pak umístil se ziskem pouhých 19,9% kladných hlasů zlínský hejtman Radim Holiš (ANO),“ uzavřeli výzkumníci Sanepu.

Jak probíhal průzkum

Internetový CAWI on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 1. – 9. června 2021 na 14 reprezentativních vzorcích (celkem 10 669 dotázaných ve věkové kategorii 18+ let). Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 44 278 dotázaných. Reprezentativní vzorky byly vybrány metodou kvótního výběru. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Statistická chyba u uvedených skupin obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

Průzkum byl zaměřen na spokojenost s činností jednotlivých krajských hejtmanů a pražského primátora. Výsledky průzkumu představují vždy procentuální vyjádření hlasování reprezentativního vzorku respondentů pouze v daném kraji a v případě pražského primátora v Praze.

Zdroj