V Černé Hoře se hlasuje v druhém kole prezidentských voleb

2 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Premiér Černé Hory Milo Djukanovič hlasuje v parlamentních volbách.

Podgorica - V Černé Hoře se od dnešního brzkého rána hlasuje v druhém kole prezidentských voleb, ve kterém proti sobě stojí veterán černohorské politické scény prezident Milo Djukanović a o generaci mladší prozápadní ekonom Jakov Milatović. Volební místnosti budou otevřené do 20:00, první odhady výsledků se očekávají krátce poté, píše agentura AFP.

Milatović v prvním kole 19. března skončil druhý s 29 procenty hlasů. Hned poté mu ale vyjádřili podporu třetí a čtvrtý kandidát v pořadí, a čistě podle matematických propočtů tak může počítat s podporou přibližně 60 procent voličů. Djukanović v prvním kole získal 35 procent hlasů.

V Černé Hoře se nedělají předvolební průzkumy, ale podle analytiků citovaných AFP má ekonom Milatović větší šanci na vítězství, protože je přijatelný pro více voličů než jeho oponent. V jeho prospěch hovoří i volání části obyvatel po změně, protože Djukanović je v centru politického dění přes 30 let.

"Nevyhovuje mi ani jeden z kandidátů, ale myslím, že ten, který je u moci už 30 let, už má své datum spotřeby za sebou," řekla agentuře AFP jednatřicetiletá inženýrka Milena Sekuličová. "Nastal čas, aby občané dali šanci mladým lidem, kteří mají modernější smýšlení a mají vizi," řekl novinář Dragan Vujačić. Devětatřicetiletá ekonomka Zorica AFP řekla, že Milatović je podle ní "příliš ambiciózní, příliš mladý". "Nemyslím si, že má politické schopnosti, aby odolal vlivu Bělehradu a srbské pravoslavné církve," dodala.

Prezident Djukanović se léta snaží omezit vliv Srbska a upevnit samostatnou národní identitu Černé Hory. V zemi, kde se třetina z 620.000 obyvatel hlásí k srbské národnosti, to není snadný úkol, poznamenala AFP.

Výsledek dnešních prezidentských voleb je rozhodující pro rovnováhu moci v této balkánské zemi, protože Černohorci půjdou za dva měsíce k volbám znovu, aby vybrali své zástupce v parlamentu. V Černé Hoře parlament loni dvakrát vyslovil vládě nedůvěru, od loňského srpna spravuje zemi vláda v demisi. Prezident v půlce března rozpustil parlament.

Djukanovičova Demokratická strana socialistů (DPS) bude v parlamentních volbách plánovaných na 11. června usilovat o návrat k moci. Podle analytiků se jí to stěží může podařit, pokud její lídr dnes neobhájí prezidentský mandát.

Zdroj