V Českém Švýcarsku opět hoří, plameny se rychle šíří. Opusťte lokalitu, vyzval mluvčí parku

4 měsíce starý 9

Hasiči zasahují od čtvrtečního odpoledne u požáru v okolí Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko. „Požár je hlášený na rozloze 12krát 100 metrů,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Na místo, kde již operuje devět jednotek hasičů, míří také vrtulník.

ČTĚTE TAKÉ: Kamna na uhlí v Česku skončí. Ministerstvo životního prostředí chystá zákaz jejich prodeje

„Hoří na přístupové cestě k Pravčické brán. Tím, jak fouká, tak se to šíří,“ pronesl místostarosta Hřenska Robert Mareš. Podle mluvčího správy národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova se požárníkům již podařilo požár lokalizovat a hoří převážně hrabanka a suché dřevo na zemi.

„Kolem 14. hodiny jsme přijali oznámení prostřednictvím tísňové linky, že v lese v okolí Pravčické brány hoří. Na místě jsou hasiči a my v součinnosti s nimi provádíme další opatření. Jsme na počátku, více k tomu prozatím nemůžeme sdělovat,“ řekla mluvčí policie Eliška Kubíčková.

Podle Salova požár vznikl zřejmě od pyrotechniky. „Došlo k tomu, že si němečtí návštěvníci koupili pyrotechniku ve Hřensku a vyrazili směrem k Pravčické bráně. A tam ji asi odpalovali a podařilo se jim to zapálit,“ sdělil Seznam Zprávám Salov.

V sousedním Německu dnes slaví Svátek Nanebevstoupení Páně, i proto ve čtvrtek do národního parku vyrazil velký počet turistů ze Saska. Správa parku proto posílila hlídkovou činnost v terénu. „Díky tomu se zřejmě podařilo dopadnout i viníky, kteří se údajně k činu na místě přiznali,“ pronesl Salov.

„Žádáme všechny návštěvníky, aby respektovali pokyny hasičů a pracovníků správy NP v terénu, urychleně opustili zasaženou lokalitu a nesnažili se nyní na přístupovou cestou k Pravčické bráně dostat,“ dodal Salov.

Na stejném místě hořelo také minulý rok v létě. S požárem tehdy hasiči bojovali 20 dnů.

Podívejte se, jak hasiči loni bojovali s požárem v Českém Švýcarsku:

Zdroj