V Česku bude mrznout, hrozí i náledí. Výrazně se oteplí až na začátku května

5 měsíce starý 68

V noci na středu teploty klesnou nejčastěji na nulu až na minus čtyři stupně Celsia. Meteorologové uvedli, že zeleninu a nízké rostliny lze před mrazy chránit světlou netkanou textilií, kterou mohou zemědělci, sadaři a zahrádkáři ponechat i několik dní po odeznění ranních mrazů.

Stromy je možné postříkat drobnými vodními kapičkami, zpravidla před východem slunce. Pomoct může také dýmování či zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu bezprostředně u stromů. Výstraha před mrazem platí od půlnoci do středečních 08:00.

Po předchozích srážkách a následném vyjasnění se bude zejména v jihovýchodní polovině Čech a na Vysočině při poklesu teplot pod bod mrazu místy tvořit od středních poloh náledí nebo zmrazky. Varování před těmito jevy platí pro celý Kraj Vysočina, Jihočeský kraj a regiony Benešov, Čáslav, Dobříš, Kutná Hora, Příbram, Sedlčany, Vlašim a Votice ve Středočeském kraji, a to od dnešních 21:00 do středy 09:00.

Oteplí se začátkem května

Zejména úterý bude deštivé, se zataženou oblohou a občasným deštěm je ale třeba počítat i v dalších dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). O víkendu by se odpolední maxima mohla pohybovat mezi 14 až 19 °C. Obloha ale bude spíše zatažená s občasným deštěm, předpokládají meteorologové.

Podle výhledu na příští čtyři neděle by se mělo výrazněji oteplit na počátku května. Týden od 9. května by mohl být teplotně mírně nadprůměrný, s odpoledními maximy převyšujícími 20 °C. Na srážky relativně nejbohatší by měl být z následujících čtyř týdnů ten příští. Ostatní tři týdny by se neměly výrazněji odchylovat od dlouhodobých hodnot.

Zdroj