V Česku dostalo víza už 308 tisíc lidí z Ukrajiny

3 měsíce starý 104

25. dubna 2022, 12:02 Autor: ČTK

Od začátku ruské invaze vydalo ministerstvo vnitra uprchlíkům z Ukrajiny 308.170 víz. V neděli je dostalo 862 lidí. Počet vydaných víz v posledních týdnech klesá. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předminulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
FOTO: Halin Selasicz / INCORP images

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci.

Na cizinecké policii se od počátku války ohlásilo 194.689 lidí, v neděli jich bylo 1869. Děti do 15 let se na policii hlásit nemusí.

Pro tisíce ukrajinských uprchlíků ubytovaných v hotelích a penzionech budou muset kraje najít před začátkem letní turistické sezony nové útočiště. Podle Rakušana se náhradní ubytování najde. Kraje se na nutnost přestěhování uprchlíků připravují, zjišťují počty končících smluv a vytipovávají náhradní ubytovací kapacity.

Z Ukrajiny podle dřívějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) odešlo více než pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti, zhruba dvě třetiny prchajících míří do Polska.

Zdroj