V Česku opět padaly teplotní rekordy, první dubnový den bylo místy i přes 25 stupňů

3 měsíce starý 9

V Česku opět padaly teplotní rekordy, první dubnový den bylo místy i přes 25 stupňů

Letní den, tedy takový, kdy teploty vystoupí nad 25 stupňů Celsia, ve čtvrtek meteorologové zaznamenali jen na východě země. Devět z deseti stanic, kde bylo nejtepleji, je v Jihomoravském kraji, jedna v Moravskoslezském. Na webu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.

Nad 26 stupňů Celsia se teplota dostala pouze ve Strážnici. O půl stupně méně naměřili v jihomoravských Dyjákovicích a v Lednici.

V Ivanovicích na Hané první dubnový den teploměr ukázal 25,7 stupně Celsia. O dvě desetiny stupně chladněji bylo v Brodě nad Dyjí a shodně 25,3 stupně Celsia zaznamenali meteorologové v Kobylí na Břeclavsku, Pohořelicích na Brněnsku a v Ostravě-Porubě. Letní den zažili také obyvatelé Troubska v okrese Brno-venkov, kde se teplota dostala na 25,2 stupně.

Nový teplotní rekord pro první dubnový den má po čtvrtku 107 ze 157 stanic měřících alespoň tři desítky let. Stanice Plzeň-Mikulka, kde před čtyřmi lety zaznamenali celorepublikový rekord, mezi nimi tentokrát nebyla.

Po třech velmi teplých dnech, kdy teploty kolem 23 stupňů odpovídaly podle meteoroložky Michaely Valachové červnovým hodnotám, se v Česku výrazně ochladí. "O víkendu se vrátíme k maximálním teplotám mezi pěti a deseti stupni Celsia obvyklým spíš pro polovinu března," dodala Valachová. V sobotu mohou podle předpovědi přijít i sněhové přeháňky.

Zdroj