V Česku opět padaly teplotní rekordy, v Husinci na jihu Čech bylo skoro 24 stupňů

5 měsíce starý 12

Česko v sobotu zažilo další nadprůměrně teplý říjnový den. Na několika místech se odpolední maxima dostala nad 22 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v jihočeském Husinci, kde meteorologové naměřili 23,8 stupně. Teplotní rekordy pro 29. říjen padly zhruba na polovině stanic, které měří 30 a více let. Informoval o tom Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha 18:07 29. října 2022

Podzim, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nad 22 stupňů se v sobotu teplota dostala v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku, kde naměřili 22,8 stupně. O tři desetiny stupně chladněji bylo ve Vimperku na Prachaticku.

O výjimečnosti současného počasí svědčí fakt, že teplotní maxima pro předposlední říjnový den padla zhruba na šesti desítkách stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů. Nejčastěji to bylo v Jihočeském a Plzeňském kraji.

Růstu dnešních teplot brání vysoká a střední oblačnost. Na řadě míst ale teploty přesahují 20°C, výjimečně až 22 °C. Zítra by mělo být ale ještě tepleji, oblačnosti bude málo a na Šumavě/Pošumaví možná naměříme až 25°C. Už včera ve Vimperku mnoho nechybělo. pic.twitter.com/fo7DCEfo1W

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) October 29, 2022

Kromě Husince, Rožmitálu a Vimperku padlo dosavadní teplotní maximum pro 29. říjen například v Českých Budějovicích-Rožnově, kde měří teplotu 138 let. V sobotu tam bylo 22 stupňů, o 0,2 stupně tepleji než v dosud rekordním roce 1960.

Nové maximum mají po dnešku také na pražském Karlově nebo v Klatovech. Na Karlově se rtuť v teploměru vyšplhala na 20,6 stupně, přičemž dosavadní maximum z roku 1937 bylo 19,4 stupně Celsia. V Klatovech byl překonán rekord z 29. října 1943, který měl hodnotu 17,2 stupně. Dnes tam naměřili 19,9 stupně Celsia. Obě stanice přitom patří mezi „stoleté“. V Klatovech měří 107 let, v Praze na Karlově 101 let.

Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a v pátek. A vlna nadprůměrně teplého počasí má podle meteorologů pokračovat i v neděli. „Oblačnosti bude málo a na Šumavě/Pošumaví možná naměříme až 25 stupňů Celsia,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

ČTK

Zdroj