V Česku pokračuje očkování proti covidu-19. Index rizika zůstává ve čtvrtém stupni

1 měsíc starý 16

Potvrzených pozitivních případů bylo v neděli méně než na Štědrý den, ale více než v pátek a v sobotu. Rovněž proti minulé neděli je případů více. Podíl pozitivních případů stoupl z téměř 35 procent na 38,7 procenta. Počty testů ale o svátcích výrazně klesly. Zatímco ve středu bylo provedeno přes 39 tisíc testů, na Štědrý den už jen deset tisíc a v dalších dvou dnech kolem osmi tisíc. V neděli se počet testů opět přiblížil k deseti tisícům.

Údaje z posledních dní nejsou podle dřívějšího vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška příliš reprezentativní. Na testy o vánočních svátcích totiž chodilo výrazně méně lidí než předtím a jsou to podle Duška hlavně lidé s příznaky a ti, které na test poslal lékař.

V Česku pokračuje očkování proti covidu-19, které odstartovalo v neděli. Od pondělního rána očkuje například břeclavská nemocnice. „Zaměřili jsme se na zaměstnance covidových jednotek a na pacienty, kteří jsou v léčebnách dlouhodobě nemocných,“ popisuje ředitel nemocnic v Břeclavi a Hustopeči Petr Baťka.

Podle lékařů a politiků je vakcinace jedinou cestou, jak se ze současné epidemické situace dostat a ochránit životy lidí. Vakcína se v pondělí a úterý dostane do většiny regionů v zemi, dosud byla dostupná jen v šesti zdravotnických zařízeních v Praze a Brně.

Pokud index rizika po poklesu v nižším stupni setrvá sedm dnů, měla by vláda posuzovat případné zmírnění opatření. Toto pravidlo má ale pouze orientační funkci.

V naprosté většině krajů je index PES na úrovni čtvrtého stupně od neděle. Ještě v sobotu byla většina krajů v pátém stupni. Moravskoslezský kraj se v pondělí vrátil do stupně pátého, protože si připsal čtyři body za zhoršení počtu nově nakažených seniorů nad 65 let na 100 tisíc obyvatel.

Tři kraje dělí od pátého stupně jeden bod, jde o Liberecký, Královéhradecký a Zlínský. Nejnižší je skóre nadále v Praze, která s 61 body zůstává na spodní hranici čtvrtého stupně.

Zdroj