V Česku přibylo poprvé od začátku května přes tisíc nakažených covidem. Roste incidenční číslo

5 měsíce starý 94

V České republice přibylo poprvé od začátku května více než tisíc případů covidu za den. V pondělí jich laboratoře odhalily 1241, což je dvojnásobek proti minulému týdnu. Testovat se nechalo 6500 lidí, což je nejvíce za červen. Počet hospitalizovaných výrazně neroste, v nemocnici je 115 nakažených koronavirem, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Praha 8:30 28. června 2022

Testování na koronavirus (ilustrační snímek) | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: Český rozhlas

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí uvedl, že za nárůstem případů jsou nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden tvořily ve vzorcích z pozitivních testů 75 procent. Před týdnem jich byla ve vzorcích zhruba polovina.

Počet případů koronaviru v Česku opět stoupá. V uplynulém týdnu přibylo 2160 nově nakažených

Číst článek

Podle dosavadních poznatků nepřinášejí nové subvarianty onemocnění s horším průběhem. Jsou ale nakažlivější, proti původní variantě z čínského Wuchanu více než desetkrát. Podle odborníků je u nich také méně účinná ochrana po prodělání nemoci či očkování.

Na začátku června bylo v českých nemocnicích s covidem hospitalizováno 130 lidí, v těžkém stavu bylo 11 z nich. V průběhu měsíce pak počty pacientů kolísaly okolo stovky, pouze v jeden den bylo hospitalizovaných méně než 90. Za celý červen dosud s covidem zemřelo 18 lidí. Ještě v dubnu se přitom počty obětí dostaly několikrát přes dvacet za jeden den.

Rostoucí incidenční číslo

Za uplynulých sedm dní připadá v Česku na 100.000 obyvatel 41 nakažených. Takzvané incidenční číslo je tak nejvyšší od 10. května. Roste od začátku června, kdy mělo hodnotu 13. Nejvyšší incidence je v současnosti v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 100 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je na Vysočině, kde má incidenční číslo hodnotu 19.

Do Francie jen s testem či očkováním. Kam vyrazit bez omezení a kde stále platí covidové restrikce?

Číst článek

„V nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tj. takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali. Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících,“ uvedl v pondělí vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

V pondělí se nechalo očkovat 901 lidí, zhruba stejně jako před týdnem. Většina z nich si přišla pro třetí dávku, dostalo ji 753 zájemců. Dokončené očkování proti covidu má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, na přeočkování dorazilo 4,2 milionu z nich. Odborníci i ministerstvo se shodují v tom, že lidé nad 60 let a chronicky nemocní by měli před podzimní vlnou podstoupit další přeočkování čtvrtou dávkou.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje téměř 267.000 podezření na opakovanou nákazu.

ČTK

Zdroj