V Česku se do roku 2024 otevře 150 kilometrů nových dálnic. Podívejte se, kde to bude

5 měsíce starý 100

Dálniční síť v Česku by se v příštím roce měla podle současných odhadů rozšířit o 25,7 kilometru. Největší část z nich přibude v jižních Čechách na dálnici D3, další nové kilometry pak budou moci řidiči využívat na dálnicích D7 a D48. V roce 2024 by pak stát mohl otevřít téměř 100 nových kilometrů dálnic. Letos by se mělo zprovoznit přes 25 kilometrů. Dohromady tedy přibližně 150 kilometrů v příštích dvou a půl letech.

„Nyní se staví celkem 247 kilometrů dálničních a silničních projektů, konkrétně 148,2 kilometru dálnic a 98,8 kilometru silnic I. třídy. Finance budou příští rok využity například i na nové úseky dálnic D6 okolo Hořoviček a Hořesedel, dálnici D35 k Mohelnici nebo na pokračování běžící stavby dálnice D3 směrem k rakouským hranicím,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Které dálniční úseky se otevřou ještě letos

Za letošní rok by měl stát otevřít kolem 25 kilometrů dálnic. Největší část konkrétně na dálnici D35 mezi Časy a Ostrovem na Pardubicku, po které by se měli první řidiči svézt v prosinci. Ulevit by se mělo také Frýdku-Místku, město se totiž v brzké době dočká dokončení obchvatu v rámci dálnice D48. Část z něj byla zprovozněna již počátkem září. S tím souvisí také napojení na dálnici D56.

Příští rok v bleděmodrém

Příští rok by se řidiči měli dočkat podobného počtu kilometrů jako letos, přestože plány byly původně velkolepější. Otevření 25,7 kilometru nových dálnic vychází podle ministerstva dopravy ze současných realistických odhadů státu. Konkrétně půjde o 14,6 kilometru dálnice D3 mezi Hodějovicemi a Třebonínem, dále 6,1 kilometru na obchvatu Loun na dálnici D7 a pět kilometrů na první části dálnice D48 mezi Bělotínem na Přerovsku a Rybím na Novojičínsku. Na D3 pak přibude také nové odpočívadlo u Chotýčan na Českobudějovicku.

Ministerstvo původně pro příští rok počítalo se zprovozněním až 40 kilometrů nových dálnic. Tento předpoklad podle ministerstva ještě úplně vyloučen není, úřad s ním pracuje jako s optimistickou variantou. Muselo by se však urychlit dokončení druhé části stavby na D48 mezi Bělotínem a Rybím, kde stavaři řeší problémy s potenciálním sesuvem půdy. Další zrychlení by pak mohlo nastat na dálnici D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku. „Jde tedy o možnost uvedení stavby do provozu buď na konci roku 2023, anebo v průběhu roku 2024 i s ohledem na provozní spojitost obou staveb,“ vysvětlil mluvčí Jemelka.

Dálniční boom v roce 2024

Pokud zůstane u stávajících odhadů silničářů a státu, o to více kilometrů by se mělo v Česku zprovoznit v roce 2024. Podle Jemelky se nyní počítá s otevřením asi 99,4 kilometru. Půjde zejména o pět úseků dálnice D4, kde jde skoro o 32 nových kilometrů, dále 21,4 kilometru na dálnici D55. Další dokončení staveb se plánuje také na D6 a výše zmíněné druhé stavbě D48. Téměř 14 kilometrů se zprovozní na dálnici D3, která by pak o rok později mohla dosáhnout rakouských hranic.

Zdroj