V Česku udeřily první bouřky, hrozí povodně i kroupy. Nebezpečí meteorologové čekají i v pátek

před 5 dny 45

Ve středu po poledni se v Česku vyskytly první bouřky. „Bouřková činnost už začíná a jihozápadně od Prahy registrujeme výraznou supercelární bouři postupující k východu. V jejím rámci můžeme již nyní očekávat velké kroupy, intenzivní – v tomto případě spíše krátkodobé srážky a nárazy větru,“ uvedli meteorologové.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tepelný ostrov udělá z českých měst sálající výheň. Experti popsali, v čem je jev nebezpečný

Na sociálních sítích se již objevují první záběry bouřek, které udeřily například na Prachaticku. Zde se vyskytly také poměrně velké kroupy.

Nová výstraha podle meteorologů upřesňuje tu úterní. „Rozšiřuje územní platnost varování před vysokými teplotami více k západu a upravuje územní a rozšiřuje časovou platnost varování před silnými a velmi silnými bouřkami. Nově se přidává výstraha před povodňovou bdělostí,“ uvedli meteorologové na sociální síti X.

S výjimkou západu a jihozápadu Čech překročí teploty na většině území 31 stupňů. Ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 °C. „Kolem poledne se začne projevovat vliv studené fronty, která bude přecházet naše území k západu. Bouřky, které budou i velmi silné, budou doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách i přes 70 mm, nárazy větru i kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami o velikosti kolem 3 cm,“ uvedli meteorologové.

První přeháňky a bouřky se podle nich začnou vytvářet v západní polovině Čech. „Během odpoledne se velmi silné bouřky objeví na ostatním území Čech a v západní polovině Moravy a budou postupovat k severu až severovýchodu. Přibližně v jihovýchodní polovině území čekáme možný výskyt bouřek až do časných ranních hodin ve čtvrtek,“ napsali meteorologové.

Vzhledem k očekávaným přívalovým srážkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků, překročit úroveň prvního stupně povodňové aktivity a ojediněle i druhého stupně. „K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ varovali meteorologové.

Dodali, že potenciálně nebezpečné počasí očekávají i v pátek. „Mohou se objevit silné bouřky a na jižní Moravě pravděpodobně odpolední teploty přesáhnou 31 °C,“ předpověděli meteorologové.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hurikán Beryl pustoší Karibik. Sílu živlu na vlastní kůži pocítil reportér CNN, ukazuje video

Přečtěte celý článek