V Chebu lékaři selektují pacienty, kteří dostanou péči. Vláda musí jednat, zní z mnoha stran

1 měsíc starý 16

9. ledna 2021, 21:00 Autor: Jan Hrabě / EuroZprávy.cz

Rekordní denní nárůsty nakažených se zákonitě musí projevit i v nemocnicích, které mnohde čelí velkému náporu již nyní. V Chebu musí lékaři selektovat pacienty, kteří dostanou adekvátní péči. Nejen od nich zaznívají výzvy směrem k vládě, aby začala jednat.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví není v Karlovarském kraji pro pacienty s nemocí covid-19 jediné volné lůžko na jednotkách intenzivní péče. Kritická je situace především v nemocnici v Chebu.

Primář tamního interního oddělení dnes popsal současný stav na Facebooku. „Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, koho na intenzivní péči dáme a koho necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ napsal.

Krajskou koordinátorkou zdravotní péče jim údajně bylo řečeno, ať si pomohou sami. Problémem je přitom i vyčerpaný personál. Na dvanáctihodinovou směny mají k dispozici tři sestry, v noci někdy ještě o jednu méně.

„Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po třech hodinách jako ve velkých nemocnicích. Lékařsky jsme aktuálně na tom taky špatně, ale to je problém dlouhodobý,“ konstatoval lékař.

Primář Adamec na sociální síti uvedl, že případné rozšíření intenzivní péče není možné z personálních důvodů, také kapacita nemocnice je prakticky vyčerpaná.

„Jsme v tuto chvíli ve vakuu, nikdo nám není schopen říci jak dál. Jistě se nabízí řešení nechávat pacienty nad 85 let již v domácí péči a nevozit je do již obsazené nemocnice, ale tato rozhodnutí musí přijít shora. Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ uzavřel svůj příspěvek.

Aktuální situace v chebské nemocnici není udržitelná a personál je nucen již selektovat pacienty, které umístí na intenzivní péči. Pane ministře, prosím požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od Vás @ZdravkoOnline pic.twitter.com/acBuK6AyXJ

— Petr Třešňák (@petr_tresnak) January 9, 2021

Kabinet premiéra Andreje Babiš (ANO) vyzval k činům také poslanec Petr Třešňák (Piráti), někdejší starosta Mariánských Lázní. Podle jeho názoru situace v chebské nemocnici není udržitelná.

Ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vyzval ke spolupráci se sousedními zeměmi. „Pane ministře, prosím, požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od Vás,“ vzkázal prostřednictvím Twitteru a připojil celé znění dopisu.

Zdroj