V Drahanovicích byla otevřena provizorní školy z mobilních kontejnerů

před 2 týdny 36

foto Školáci v Drahanovicích na Olomoucku šli porvé do nové školy sestavené z 25 modulů, 5. února 2024, Drahanovice, Olomoucko.

Olomouc - Provizorní škola postavená z mobilních kontejnerů byla zprovozněna v Drahanovicích na Olomoucku. Původní školní budova byla v této obci loni v létě kvůli špatnému stavu jejího krovu krátce před zahájením nového školního roku uzavřena a několik desítek děti muselo od září dočasně usedat do školních lavic v náhradních prostorech zřízených v místnosti obecního úřadu a místní galerii. Obec plánuje opravu krovu staré školy. V záloze má i stavbu nové školní budovy. ČTK to řekl starosta Drahanovic Tomáš Kröner (Pro obec).

Statik loni na konci srpna upozornil obecní úřad na to, že poškozená konstrukce střechy školní budovy v Drahanovicích ohrožuje bezpečnost šesti desítek školáků. Děti proto měly na začátku září týden ředitelské volno. "Za jeden týden jsme museli zajistit, přestěhovat a nechat schválit náhradní prostory pro zajištění vzdělávání. V následujících dnech a týdnech začal boj s časem a úřady, ale nakonec se podařilo téměř nemožné," oznámilo vedení Drahanovic na sociálních sítích.

Škola byla z obytných kontejnerů postavena u místního fotbalového hřiště. Úřady jí zkolaudovaly minulý týden, kdy také byla dokončena její příprava a vybavení učeben. Zázemí pro školní výuku v ní děti najdou do doby, než budou krovy staré školy opraveny. Střecha základní školy v Drahanovicích byla rekonstruována v roce 2020 a obecní úřad nyní řeší spor kvůli této zakázce. Oslovila proto soudního znalce a právníka.

"Máme ale alternativu, na které jsme se v zastupitelstvu domluvili pro případ, že se soudní spor protáhne," uvedl Kröner. Podle něj obec může pomocí evropských dotací určených na pasivní budovy a zelené střechy postavit novou školní budovu. Stála by na na pozemku nynější mateřské školky, jejíž budova je v havarijním stavu. Pokud se obec rozhodne pro stavbu školy, tak by objekt mateřské školy dala zbourat.

Mateřskou školu by poté obecní úřad zřídil v objektu vybudovaném z pronajatých modulů, které by odkoupil. "Moduly máme v pronájmu na tři roky a je to zatím budova dočasná. Ale změnou územního plánu a změnou užívání stavby z toho můžeme udělat stavbu trvalou a vybudovat tam mateřskou školku, která je nyní v havarijním stavu," dodal starosta.

Obecní úřad si stavebně-technický průzkum konstrukce krovu základní školy objednal loni 21. června a výsledky dostal 30. srpna. Poté rozhodl o okamžitém uzavřené celé školní budovy. Statik upozornil na to, že více než 100 let staré dřevěné trámy v mezipodlaží jsou ve špatném stavu, což ohrožuje bezpečnost školáků i pedagogů.

Přečtěte celý článek