V Egyptě začal klimatický summit. Česko podle Fialy sníží emise metanu o 30 procent

4 měsíce starý 52

Klimatický summit OSN se po šesti letech vrací do Afriky. Náplní pravidelné akce, které se má účastnit zhruba 45 tisíc účastníků z dvou set zemí světa, je především snaha o hledání způsobu, jak zpomalit globální oteplování. Zástupci států rovněž analyzují, jak moc se daří dodržovat minulé závazky.

Loni ve Skotsku se například svět zavázal k tomu, že urychlí odklon od uhlí, zastaví deforestaci do roku 2030 a do stejného data sníží emise metanu o 30 procent. Středobodem klimatických snah zůstává snaha udržet vzestup teploty pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslové éře (v současnosti teplota podle vědců stoupla o 1,15 stupně). Posledních osm let bylo podle nové studie OSN nejteplejších v historii.

Mezi účastníky summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch se má zařadit například americký prezident Joe Biden a nakonec i nový britský premiér Rishi Sunak, který účast zprvu odřekl. Do Egypta odletěl také český premiér Fiala, který se zúčastní prvních tří dnů summitu.

„V rámci summitu premiér vystoupí na plenárním zasedání s národním projevem, zúčastní se kulatého stolu k hospodaření s vodou a otevře panelovou diskuzi o podpoře vzdělávání v oblasti klimatických změn. Zároveň ho čeká bilaterální setkání s prezidentem Egypta Abd al-Fattáhem as-Sísím a dalšími státníky,“ uvádí web vlády.

Fiala před odletem novinářům řekl, že Česko na klimatické konferenci přistoupí k výše zmíněnému závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu.

Kontroverzní role Egypta

Aktivní chce být během COP27 také hostující Egypt. Prezident Abd al-Fattáh as-Sísí na úvod summitu apeloval na státy, aby současné problémy spojené s válkou na Ukrajině nestály světu v cestě při honbě za ekologickým cílem.

Web televize BBC uvedl, že vedle politických projevů budou mezi doprovodný program summitu patřit nejrůznějších exhibice, workshopy a rozmanité kulturní akce.

Průběh klimatického summitu zpravidla doprovázejí nejrůznější demonstrace. S těmi se ale letos příliš nepočítá. BBC upozornila, že současný egyptský prezident je známý svým tvrdým přístupem k odpůrcům. V egyptských vězeních má pobývat až 60 tisíc politických vězňů.

Zdroj