V Egyptě začíná klimatická konference COP27, tentokrát ve stínu války

4 měsíce starý 378

foto Pes stojí vedle plastových odpadků na břehu Nilu v egyptské Káhiře 29. září 2022.

Šarm aš-Šajch (Egypt) - V egyptském letovisku Šarm aš-Šajch dnes začíná světová klimatická konference (COP27), během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o dalším postupu v boji proti globálnímu oteplování. Na jednání, která budou trvat dva týdny, letos vrhá stín válka na Ukrajině a s ní související energetická krize, která dodržování závazků na snižování emisí ohrožuje.

Na konferenci se sjede na 45.000 účastníků včetně představitelů Evropské unie, amerického prezidenta Joea Bidena nebo britského premiéra Rishiho Sunaka. Česko bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Auto projíždí kolem větrné elektrárny Lekela u egyptského města Ras Gharib u Rudého moře 12. října 2022. Klimatická konference OSN se koná každý rok s cílem posoudit plnění závazků o snižování emisí, které mají zabránit katastrofálním následkům oteplování. Už na pařížské konferenci v roce 2015 se političtí lídři zavázali, že se pokusí omezit růst globálních teplot na 1,5 stupně oproti předprůmyslové éře. Dosavadní opatření však nejsou dostatečná a zdá se, že udržet růst teplot pod stanoveným limitem se nepodaří. Světová meteorologická organizace (WMO) nedávno varovala, že hranice globálního oteplení o 1,5 stupně by mohla být překročena už do roku 2026.

První klimatická konference se konala v roce 1992 v brazilském Rio de Janeiru. S krátkým přerušením do roku 1995 jednají o otázkách ochrany klimatu státy světa znovu každý rok, pokaždé v jiném městě. Nejvýznamnější klimatické summity s důležitými závěry se konaly v roce 1997 v Kjótu, v roce 2009 v Kodani a v roce 2015 v Paříži. Loni se konference uskutečnila ve skotském Glasgow. Tyto akce bývají provázeny protesty některých ekologických aktivistů argumentujících, že podobná mamutí shromáždění jsou neefektivní a znamenají plýtvání prostředků.

Zdroj