V Eurovizi bude Česko reprezentovat kapela Vesna

1 měsíc starý 17

Vesna zvítězila také v národním hlasování. Na hlasující z Česka ale připadá jen 30 procent hlasů, sedmdesátiprocentní podíl mají hlasy od zahraničních diváků. Kapela Vesna soutěžila s písní My Sister's Crown, v překladu Koruna mojí sestry. Se songem, v němž se zpívá česky, ukrajinsky, anglicky a bulharsky, bude Česko reprezentovat v mezinárodní konkurenci.

„Je to píseň, která vytváří neviditelné pouto se všemi, co zažívají nějakou nesvobodu. Ať už se na ně valí trendy, se kterými vnitřně nesouzní, ať už se k nim někdo zachová neuctivě a pošlape jejich důstojnost, ať už je to kultura, či režim, který diktuje, co člověk může a nemůže. Je to soucit se všemi, co zažívají určitý typ nesvobody, a podpora pro to, aby se z něj mohli vymanit,“ uvedla k songu autorka textu a frontmanka kapely Patricie Fuxová.

Vesna zasazuje do moderního popu prvky folkloru. Kapela vydala dvě desky, včetně duetů s Vojtou Dykem a Františkem Černým z Čechomoru. V roce 2019 byla nominována na Ceny Anděl a jako předkapelu si ji vybrala skandinávská zpěvačka Aurora.

Skupina Vesna má mezinárodní složení. Kromě Češek Patricie Fuxové (zpěv), Báry Juránkové (housle) a Markéty Mužátkové (bicí) je součástí i Slovenka Tereza Čepková (baskytara), Ruska Olesya Ochepovskaya (klávesy) a Bulharka Tanita Yankova (housle).

Nejsledovanější nesportovní událost

Eurovision Song Contest 2023 hostí Liverpool, i když pořadatelem měla být země minulého vítěze – tedy Ukrajina. To vzhledem k válce vyvolané ruskou agresí není možné.

Semifinálová kola i finále se uskuteční druhý květnový týden, jejich přímé přenosy tradičně do svého programu zařadí ČT.

Eurovize se koná každoročně od roku 1956, kromě covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž a jeden z nejdéle vysílaných televizních programů na světě. Jedná se také o nejsledovanější nesportovní televizní událost světa. Každoročně ji sleduje v průměru 180 milionů diváků. Alespoň jednou se jí zúčastnilo 52 zemí.

Zdroj