V Georgii začala platit nová volební pravidla. Trestné bude dávat vodu těm, kteří čekají ve frontách

3 měsíce starý 10

Republikáni to nazývají potřebnou ochranou voleb. Demokrati a organizace na ochranu voličů mluví o antidemokratické a rasisticky zaměřené novince, která USA vrací do doby segregačních zákonů Jima Crowa. V Georgii začala platit legislativa, která mění pravidla pro hlasující. Takových teď vznikají po USA stovky, ale tato vyvolala nejostřejší reakce - výzvy k bojkotu některých firem podporujících republikány a také zatčení zákonodárkyně demokratů.

Od stálého zpravodaje Washington 12:47 27. března 2021

Republikánský guvernér Georgie Brian Kemp právě podepisuje nový volební zákon | Zdroj: Reuters

Už tak zjitřené emoce ještě posílilo video, na kterém Park Cannonová klepe na dveře sálu, kde republikánský guvernér Georgie Brian Kemp právě podepisuje nový volební zákon.

Afroamerická zákonodárkyně chce, aby tento akt byl veřejný, nedbá na výzvy k odchodu a bělošští policisté jí nakonec nasazují želízka, zatýkají a odvádějí do cely.

V Georgii platí nová kontroverzní volební pravidla. Více si poslechněte v reportáži od stálého zpravodaje Českého rozhlasu v USA Jana Kaliby

V kombinaci s obsahem zákona to okamžitě vyvolalo hlasitá přirovnání k době segregačních zákonů Jima Crowa, použil ho i prezident Joe Biden.

„Tohle je demokracie naruby. Místo, aby si voliči mohli vybírat své politiky, tak si politici zkoušejí vybírat své voliče,“ řekl Raphael Warnock, demokratický senátor a pastor kostela, kam zatčená Cannonová chodí.

Aby ji ve vězení navštívil, narychlo přiletěl z Washingtonu. Tam se dostal letos i díky rekordní účasti Afroameričanů ve volbách v Georgii, kde překvapivě a těsně prohráli republikáni jak oboje senátní, tak prezidentské volby.

Omezení voleb na dálku

Republikány ovládaný tamní zákonodárný sbor se poté rozhodl změnit volební pravidla, která předtím sám uvedl v platnost.

Přísnější teď bude identifikace voličů, omezí se možnost volby na dálku či předčasného hlasování, volební proces budou víc kontrolovat státní orgány místo lokálních a bude například trestným činem poskytnout pití nebo jídlo lidem čekajícím před volební místností.

Prokuratura v Georgii prověřuje snahu Trumpa zvrátit volby. Jde o druhý stát, kde je vyšetřován

Číst článek

Právě Georgia přitom proslula dlouhými frontami, hlavně oblastech převážně s černošskými voliči.

„Obyvatelé Georgie všech politických přesvědčení si s tímto novým zákonem mohou být víc jistí svým hlasováním a naší demokracií. Není pochyb o řadě alarmujících problémů s tím, jak volby proběhly, a je pochopitelné, že to vedlo ke krizi důvěry. A přidávám se k bývalému prezidentovi Trumpovi a mnoha dalším, co volají po důsledném vyšetření jakýchkoli podvodů a nesrovnalostí,“ doprovodil svůj podpis zákona republikánský guvernér Kemp, který jindy volební proces před Trumpovými útoky naopak bránil.

Bojkot Coly i Delty

A je to právě Donald Trump, kdo teď v Georgii čelí trestnímu stíhání kvůli možnému pokusu o volební podvod.

Televize Fox News zrušila pořad, který podporoval Trumpovu teorie o ukradených volbách

Číst článek

„I tajemník státu Georgia uznal, že k žádným rozsáhlým podvodům nedošlo. Takže oni se snaží opravit něco, co není rozbité. Měli bychom usilovat o to, aby bylo jednodušší hlasovat, ne složitější. Je to zoufalý pokus, ale nezůstane to tak. Modlím se za naši demokracii. Jsme svědky zápasu o to, jestli se vydáme kupředu, nebo zpátky,“ myslí si senátor Warnock a objevují se i výzvy k bojkotu společností Coca-Cola, aerolinek Delta a dalších, jež finančně přispěly republikánům, kteří nový volební zákon v Georgii prosadili.

Právník Marc Elias také okamžitě v televizi NBC oznámil, že na žádost tří organizací podal soudní stížnost: „Protože víme, že tento zákon je zaměřený na potlačení volebního práva černošských, ale také mladých voličů. Ukazuje to vynalézavost, s jakou Republikánská strana hledá stále nové způsoby, jak útočit na volby a na demokracii.“

Republikáni tento zákon i podobné, které teď vznikají v dalších amerických státech, naopak hájí jako ochranu volebního procesu. Prohlášení, ve kterém nový volební zákon v Georgii chválí, vydal i bývalý prezident Donald Trump a lituje, že nebyl přijatý dříve.

Jan Kaliba

Zdroj