V Íránu navzdory ultimátu pokračovaly demonstrace, univerzity hlásí střety

4 měsíce starý 23

foto Jednotky policie zasahují proti demonstrantům před univerzitou v Teherránu, 27. října 2022. 

Teherán - V Íránu i během víkendu pokračovaly rozsáhlé protivládní demonstrace a tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování velitele Revolučních gard, že bezpečnostní složky protesty nekompromisně potlačí. Násilné střety se v neděli odehrály na řadě univerzit, kde policie proti studentům použila slzný plyn a střelbu, informovala agentura Reuters.

Podle agentury AP policie a dobrovolníci v civilu zvaní basídžové zasahovali například v kampusech soukromé univerzity Ázád v Teheránu, kde studenti podle videí zveřejněných na sociálních sítích demonstrovali proti íránskému duchovnímu vůdci Alímu Chameneímu. Několik mladých lidí utrpělo zranění, uvedla agentura Tasnim.

Na univerzitě v Mázandaránu studenti během protestu křičeli heslo: "Když nebudeme stát při sobě, zabijí nás jednoho po druhém," napsal deník The Guardian, podle kterého z kampusů studenty odvážely autobusy do policejních cel.

Velitel mocných íránských Revolučních gard v sobotu vyzval k okamžitému ukončení protestů, jejichž organizaci připsal vládám USA, Británie, Izraele a Saúdské Arábie. "Protestující by neměli pokoušet trpělivost systému... Nevycházejte do ulic! Dnešek je posledním dnem nepokojů," varoval.

Íránem od poloviny září zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu. Zažehla je zpráva o tom, že v policejní vazbě zemřela mladá Íránka Mahsa Amíníová, kterou policie konfrontovala kvůli údajně špatně nasazenému hidžábu. Ve středu, po 40 dnech truchlení od smrti Amíníové, se tisíce lidí sešly v jejím rodném městě v íránské provincii Kurdistán. Při protestech už podle lidskoprávních organizací zemřelo na 250 lidí a tisíce skončily ve vazbě.

Zdroj