V Izraeli zemřela sekretářka z továrny Oskara Schindlera

4 měsíce starý 57

Reinhardová zemřela v pátek a pohřbena byla v neděli ve městě Herzlija nedaleko Tel Avivu, potvrdil její syn Saša Weitman.

Narodila se v roce 1915 jako Carmen Koppelová ve Vídni a před druhou světovou válkou se přestěhovala do Krakova. Po obsazení Polska žila v krakovském ghettu a roku 1942 byla převezena do pracovního koncentračního tábora Krakov-Plaszów.

Byl to velmi okouzlující muž, velmi společenský. Nechoval se k nám jako ke spodině

Mimi Reinhardová, sekretářka Oskara Schindlera

Vzhledem k tomu, že uměla těsnopis, pracovala v tamní kanceláři. Po dvou letech dostala příkaz napsat seznam Židů, kteří měli být přesunuti do Schindlerovy továrny na munici.

Fotografie Mimi Reinhardové v době jejího mládí

Foto: Ariel Schalit, ČTK/AP

„Nevěděla jsem, že seznam je tak důležitá věc. Dostala jsem soupis těch, kdo už u Schindlera pracovali v Krakově. Tato jména jsem napsala,“ řekla v roce 2008 v rozhovoru pro památník Jad Vašem. Na seznam později připojila své jméno a jména dvou přátel.

V Schindlerově továrně, která stála v Brněnci na Svitavsku, pracovala v kanceláři a zůstala tam až do konce války. Se Schindlerem měla ale minimální osobní kontakt.

„Byl to velmi okouzlující muž, velmi společenský. Nechoval se k nám jako ke spodině,“ vzpomínala. Po válce odešla do Spojených států, kde žila až do roku 2007, kdy odešla ve věku 92 let do Izraele. Tam se podle svého syna „stala jakousi celebritou“ kvůli popularitě filmu Schindlerův seznam, což podle něj „napumpovalo dalších 15 let do jejího života“.

Zdroj