V Jihoafrické republice lidé zaútočili na horníky ze zlatých dolů, viní je z hromadného znásilnění

6 dny starý 16

V Jihoafrické republice se kvůli hromadnému znásilnění osmi žen ve městě Krugersdorp tamní obyvatelé bouří proti horníkům ze zlatých dolů, kteří podle nich mají otřesný čin na svědomí. Jde přitom často o migranty z jiných zemí, kteří zlato hledají na vlastní pěst. Ve čtvrtek vyšly do ulic tisíce rozezlených lidí, často vyzbrojených mačetami či golfovými holemi, kteří ničili tábořiště ilegálních zlatokopů a lynčovali je, napsala agentura AFP.

Johannesburg 22:14 5. srpna 2022

Protesty Johannesburgu proti migrantům, které místní viní z hromadného znásilnění místních dívek | Foto: Siphiwe Sibeko | Zdroj: Reuters

Podle policie minulý týden skupina ozbrojených mužů přepadla filmový štáb, který v Krugersdorpu natáčel hudební klip. Útočníci ukradli veškeré vybavení a osm žen ze štábu znásilnili. Celkem vyšetřovatelé evidují 32 případů znásilnění.

Přišli do baru a začali střílet. V Sowetu u jihoafrického Johannesburgu zahynulo při útoku 18 lidí

Číst článek

Před soudem už v pondělí stanulo přes 80 mužů, které policie po činu zatkla. Podle agentury AP jde o horníky, kterým se říká zama-zama, a kteří hledají na vlastní pěst zlato v opuštěných dolech.

Často jde o migranty ze sousedních zemí jako jsou Lesotho, Zimbabwe či Mosambik, kteří zlato hledají bez povolení úřadů. Prokuratura nyní pomocí analýzy DNA zkoumá, zda se na znásilňování podíleli.

Podle obyvatel Krugersdorpu, který leží poblíž Johannesburgu, ale policie nejedná dost rázně. Ve čtvrtek proto vzali spravedlnost do vlastních rukou a vypravili se na trestnou výpravu.

Tisícihlavý dav poničil tábořiště horníků, zasypával jejich šachty a bil i samotné horníky. Mnozí se museli svléct donaha, přičemž policie pouze přihlížela a házela z helikoptéry ohlušující granáty, uvedla stanice Al-Džazíra.

Chceme od policie podporu, protože ti ilegální horníci nás terorizují. Tou čtvrtí nelze projít, aniž by vás někdo neznásilnil, řekla jedna z protestujících Nhlanhla Felatsiová.

ČTK

Zdroj