V kauze restituce Bečvářova statku ve středu odvolací Vrchní soud v Praze uložil bývalému referentovi pražského pozemkového úřadu Janu Horákovi pět let vězení. Rozhodnutí je pravomocné. Horák se dnešního jednání nezúčastnil. V minulosti se k chybám přiznal, tvrdil ale, že svými rozhodnutími nechtěl způsobit škodu a rozhodně se jimi neobohatil. Odmítl také, že by jednal úmyslně.

Praha 13:53 17. května 2023

Bečvářův dvůr | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Horáka spolu s jeho nadřízenými Evou Benešovou a Petrem Chmelíkem vinila obžaloba z toho, že nezákonně přiřkli dnes již zemřelé Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi a způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun. Zbylým úředníkům již soudy pravomocně uložily podmíněné tresty.

Policie trojici obvinila v roce 2016, pražský městský soud se případem začal zabývat o čtyři roky později. Kauza má spletitý vývoj, postupně padaly různé rozsudky nad Horákem včetně nepodmíněného trestu, ale také zprošťujícího výroku. Vrchní soud muži naposledy loni v září uložil podmíněný trest, rozhodnutí však zrušil Nejvyšší soud, podle kterého nebyl důvod snižovat trest pod hranici zákonné sazby, která činí pět let. Jeho názorem byl nyní vrchní soud vázán.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. V kauze Bečvářova statku uložil soud bývalému referentovi Horákovi pět let vězení

  2. Závod formule 1 se v Imole nepojede, region ohrožují záplavy a pořadatelé se obávají o bezpečnost

  3. Překročení limitu oteplení o 1,5 stupně je stále pravděpodobnější, tvrdí organizace meteorologů

  4. Česko a Sasko budou spolupracovat při těžbě lithia v Krušných horách, premiéři podepsali memorandum

  5. Inflace v Evropské unii za duben klesla na 8,1 procenta. V Česku je s 14,3 procenty třetí nejvyšší

  6. Potřebujeme bydlet, stěžují si obyvatelé turecké Antakye. Ta je po zemětřesení stále v troskách

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme