V kauze Stoka zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce žádá pro Švachulu 14 let vězení

3 měsíce starý 60

Krajský soud v Brně v úterý v korupčním případu na radnici městské části Brno-střed ukončil dokazování. V závěrečné řeči navrhl státní zástupce obžalovanému Jiřímu Švachulovi znovu 14 let vězení. Podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala zakázky. Bývalý místostarosta a radní hnutí ANO Švachula vinu popírá, jeho obhájce navrhl zproštění obžaloby. Soud jednání odročil pro vyhlášení rozhodnutí na 31. května.

Praha 14:37 12. dubna 2022

Bývalému místostarostovi Jiřímu Švachulovi hrozí 14 let vězení | Zdroj: Profimedia

V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě jedenáct lidí a dvě firmy. V kauze bylo dokazování ukončeno podruhé. Navrhované tresty jsou u většiny obžalovaných stejné, u obžalovaného podnikatele Jiřího Hose se zvýšil ze dvou let vězení na sedm.

Žalobce v brněnské kauze Stoka nepochybil, rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství

Číst článek

„Ani po doplnění dokazování nevznikly pochybnosti ohledně obžaloby,“ shrnul žalobce Karel Cibulka. Důkazní materiál lze podle něj shrnout do tří okruhů, jde o výpovědi spolupracujících obviněných, dále listiny a také o použité pátrací prostředky. „Nejsou v logickém rozporu a dokazují popsané skutky,“ uvedl žalobce.

Záměrem a cílem zločinecké skupiny bylo podle něj dlouhodobé získávání výhod za zmanipulované veřejné zakázky. Není podle něj ani pochyb o tom, že jako řídící osoba ve skupině vystupoval Švachula.

Návrhy trestů

Bývalý místostarosta podle něj své pokyny rozdával svým podřízeným – dalším obžalovaným, kteří je předávali dál. Uvedl, že nastavení úplatkářského systému přesvědčivě popsal podnikatel Saman El-Talabani či bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petr Kosmák.

Švachulovi navrhl žalobce 14 let vězení a propadnutí majetku, El-Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. Talabani už je pravomocně odsouzen v jiné kauze, stejně jako další spolupracující obžalovaný podnikatel Pavel Ovčarčin. Jemu žalobce navrhl souhrnný trest 7,5 roku.

‚Nové důkazy narušily původní právní úvahy‘. Státní zastupitelství vysvětluje, proč obžalovalo Babiše

Číst článek

Třináct let vězení navrhl bývalému šéfovi investičního odboru části Brno-střed a bývalému místostarostovi brněnských Ivanovic za hnutí ANO Petru Liškutinovi, dvanáct let podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi.

Navrhované tresty pro další obžalované jsou nižší než deset let či podmíněné. Některým obžalovaným státní zástupce navrhl i peněžité tresty, a to až do dvou milionů korun, některým i letitý zákaz výkonu funkce.

Navrhované tresty jsou u stěžejních obžalovaných stejné, jako zaznělo v závěrečném návrhu loni v září. Větší změna nastala jen u obžalovaného podnikatele a bývalého politika ODS Jiřího Hose, státní zástupce u něj seznal větší roli v trestné činnosti než původně. Loni v září zněl navrhovaný trest dva roky vězení, nově sedm let vězení. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever.

Vydírání a nátlak

Švachulův obhájce Kárim Titz uvedl, že i po doplnění dokazování jsou obrovské pochybnosti o řadě skutkových okolností. Důkazy ale podle něj spolehlivě vyvrátily tvrzení obžaloby, že takovou skupinu Švachula založil, řídil a úkoloval.

Z výpovědí některých svědků podle něj naopak vyplynulo, že Švachula měl být ze strany El-Talabaniho vydírán a podrobován minimálně verbálnímu nátlaku, řekl obhájce. V případě Švachuly navrhl zproštění obžaloby. Samotný Švachula v závěrečné řeči jen stručně vyjádřil souhlas s řečí svého obhájce.

Nepomohla záruka od exmanželky ani propadlý pas. Švachula z kauzy Stoka zůstává dál ve vazbě

Číst článek

Závěrečné řeči ještě dopoledne přednesli i obhájci, jejichž klienti spolupracovali s policií – El-Talabaniho, Ovčarčina, podnikatele Lubomíra Smolky a bývalého vedoucího technika na správě nemovitostí městské části Petra Kosmáka. Stejně jako v září vyzdvihli, že se jejich klienti přiznali a že přispěli k rozkrytí celé věci.

Obhájce klíčového svědka El-Talabaniho Robert Scigiel uvedl, že El-Talabani zásadně přispěl k rozkrytí celé skupiny a že bez něj by u soudu nebyli. El-Talabaniho označil za předraženou spojku sociálních kontaktů.

El-Talabani v závěrečné řeči uvedl, že se přiznává, že je korupčník a že ohledně svých tvrzení půjde i na detektor lži. K tomuto vybídl i ostatní. Uvedl, že je to zvěrstvo a že Švachula je „normální podvodník“ a že si „hraje na svatýho“.

Krajský soud ukončil dokazování poprvé už loni v září, následně měl vyhlásit rozhodnutí. To se ale nestalo. Podle soudu státní zastupitelství nedodalo do spisu až 12 000 stran, se kterými se obhájci teprve museli seznámit.

Kauza se tak znovu vrátila do stadia dokazování. První hlavní líčení v tomto se uskutečnilo tento týden v pondělí, kdy soud vyslýchal další svědky. Vyslechl i některé spolupracující obviněné.

Korupce zakázek

Rozhodnutí v kauze Stoka nepadlo. Soud bude pokračovat v dokazování kvůli doplnění spisu

Číst článek

Případem se krajský soud začal zabývat v září 2020, zhruba rok a půl po policejní razii na radnici Brno-střed. Soud vyslýchal jednotlivé obžalované, následně svědky, četly se listinné důkazy, soud přehrával i odposlechy. Závěrečné řeči poprvé zazněly loni v září.

Korupce na radnici se podle státního zastupitelství odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky.

Firem zúčastněných v systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní podle obžaloby dělaly takzvaně křoví. Výše úplatků podle žalobkyně dosáhla až 47 milionů korun, šlo o 27 zakázek městské části Brno-střed, a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části. Švachula vinu popírá. Už dříve řekl, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho.

ČTK

Zdroj