V Kyjevě se život opatrně vrací do normálu. Z metra mizí lidé ve spacácích, znovu se rozjely soupravy

5 měsíce starý 146

Zatímco v Kyjevě se situace uklidnila a život se vrací pomalu do normálu, východ Ukrajiny hlásí intenzivní boje. Moskva znovu vyzvala ukrajinské obránce ocelárny v obléhaném Mariupolu, aby se vzdali. Ruské ministerstvo obrany pak tvrdí, že přes noc zasáhlo přes 1200 cílů na Ukrajině a sestřelilo ukrajinskou stíhačku MiG-29. Informace však není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Kyjev 14:13 19. dubna 2022

Zatímco v Kyjevě se situace uklidnila, v Mariupolu žijí lidé uprostřed zlého snu | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Sirény, které upozorňují na letecký poplach, v noci zněly opět skoro ve všech ukrajinských regionech. Například v Kyjevě už na ně ale reagují docela vlažně. A to hlavně ti, kteří bydlí v centru města, které považují nějakým způsobem za bezpečné. Když se ve městě ozvou sirény přes den, moc už se nezmění. Lidé dál pokračují v cestě do práce, ať už auty nebo pěšky.

Skoro prázdné jsou v centru stanice metra, ve kterých se lidé v prvním měsíci války schovávali před útoky ruské armády. Zůstávají nějaké matrace, deky a spacáky, ale přespává tam už jenom opravdu zlomek lidí.

Zvykl jsem si. Člověk ale žije s pocitem, že kdykoliv může přiletět raketa, říká zpravodaj z Ukrajiny

Číst článek

Přeplněné naopak bývají vagony metra, protože metro jezdí v omezeném režimu přibližně jednou za čtvrt až půl hodiny a navíc nezastavuje ve všech stanicích. Život se tak do Kyjeva opatrně vrací. 

Nejistota však panuje po pondělním útoku na Lvov na západě Ukrajiny, kde ruské rakety poprvé zabíjely civilisty. Ukrajinští pohraničníci na Facebooku v úterý oznámili, že se ráno začaly na dvou přechodech s Polskem tvořit fronty aut.

Aktuální situace 

Videa nočních explozi se na sociálních sítích objevila z většiny velkých měst na východě a jihovýchodě Ukrajiny včetně Charkova, Doněcku a Mikolajeva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že přes noc zasáhlo přes 1200 cílů na Ukrajině a sestřelilo ukrajinskou stíhačku MiG-29. Informace není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Kyjev uvádí, že odrazil sedm ruských útoků. Podle kanceláře ukrajinského prezidenta při ostřelování zemřelo nejméně osm lidí. Už třetí den po sobě zůstávají uzavřené humanitární koridory pro civilisty.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že se úřady budou snažit lidi odvézt i bez dohodnutého klidu zbraní. V regionu na evakuaci podle něj čeká asi 70 tisíc lidí a většina obcí nemá elektřinu.

Jana Karasová, zuj

Zdroj