V Lánech bude jednat poradní tým prezidenta s ministrem školství

4 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Ministr školství Robert PLaga.

Praha - V Lánech dnes bude jednat expertní tým prezidenta Miloše Zemana s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Tématem schůzky budou podle mluvčí ministra Anety Lednové priority resortu v době koronavirové krize. Plaga zřejmě prezidenta a jeho poradce seznámí s plánem, který jeho úřad připravil pro návrat žáků do škol. Mluvit se pravděpodobně bude také o maturitách.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese, ostatní se učí na dálku. Postup pro první fázi znovuotevírání škol představil Plaga tento týden poslancům. Jeho prioritami je obnovení prezenční výuky pro nejmladší žáky a praktické výuky ve středních školách a v závěrečných ročnících vysokých škol. Třídy prvního stupně základních škol by se přitom měly střídat po týdnu ve škole a doma.

Konkrétní termín či epidemická kritéria pro návrat do škol zatím nejsou jasná. Má je určit ministerstvo zdravotnictví.

Plaga už nepočítá s tím, že by se do škol naplno vrátili deváťáci ani maturanti, kteří začnou v květnu skládat přijímací a maturitní zkoušky. Závěrečné ročníky by proto podle ministra měly by mít možnost dobrovolných skupinových konzultací.

Ohledně úpravy letošních maturit kvůli epidemii se Plaga již dříve neshodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který chtěl prosadit plošné udělení úřední maturity s možností absolvování zkoušek pro zájemce. Ministr rozhodl, že se zruší slohy z češtiny a cizího jazyka a ústní zkoušky z nich budou dobrovolné. Ti, kteří pracují kvůli covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Zdroj