V Letech u Písku si lidé připomenou oběti romského tábora

6 měsíce starý 24

foto Pietní akt věnovaný romským obětem nacismu se uskutečnil 13. května 2016 v místě pohřebiště obětí bývalého romského koncentračního tábora u obce Lety na Písecku.

Lety (u Písku) - V místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku se dnes v poledne uskuteční tradiční pietní shromáždění k uctění památky romských obětí nacismu. Mezi účastníky budou i nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem. Akci každoročně pořádá Muzeum romské kultury a Výbor pro odškodnění romského holokaustu v ČR.

Po shromáždění poblíž nouzového pohřebiště obětí tábora v Letech mohou lidé navštívit farní hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbené především dětské oběti letského tábora.

V místě fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. V 70. letech minulého století tam vyrostl velkokapacitní vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam chovala na 13.000 prasat. Bourání vepřína skončilo na konci minulého roku. Místo něj tam vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, které chce Muzeum romské kultury otevřít v první polovině příštího roku.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo přes 1300 Romů - mužů, žen i dětí. Kvůli otřesným hygienickým podmínkám, nemocem i špatnému zacházení 327 z nich zemřelo, přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů.

Archeologové před několika lety zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech byla v areálu bývalého vepřína.

Zdroj