V Litoměřicích funguje komunitní dílna. Scházejí se tam kutilové všech věkových kategorií

3 měsíce starý 31

Vyrobit si vlastní krmítko nebo stoličku může díky litoměřické Sdílně skoro každý. Kutilové všech věkových kategorií tam mohou využívat nejrůznější stroje na opracování dřeva a s pomocí zkušených lektorů realizovat svůj vlastní projekt.

Litoměřice 15:18 15. října 2022

Jiří Rudolf, zakladatel projektu Sdílny v Litoměřicích | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Komunitní dílna je lidmi natolik oblíbená, že se ji rozhodli podpořit i z participativního rozpočtu města. Díky tomu se může letos rozšířit.

V Litoměřicích funguje komunitní dílna. Scházejí se tam kutilové všech věkových kategorií

„Sem si mohou lidé přijít udělat nějaký svůj projekt – my jim poradíme a jsme jim schopní i sehnat materiál, a pokud se domluvíme, tak vlastně mohou využít celý ten technický potenciál, který tu je. Máme pokosové, srovnávací i formátovací pily, srovnávačku s protahovačkou, značnou CNC frézku,“ popisuje vybavení Sdílny zakladatel projektu Jiří Rudolf.

Komunitní dílna patří k oblíbeným místům zdejších obyvatel, kteří si v anketě odhlasovali, že ji chtějí rozšířit. Z participativního rozpočtu tak letos může Institut technického vzdělávání, kam Sdílna spadá, čerpat až 200 tisíc korun. V letošním roce tu vznikne i kovodílna.

„Mělo by se tam dát svářet, obrábět kov, chtěli bychom tu do budoucna mít i nějaký soustruh – prostě tu technologii pro práci s kovem,“ vysvětluje Rudolf.

Děti si ve Sdílně mohou vyzkoušet práci se dřevem

Kromě místních i přespolních kutilů a milovníků dřeva do Sdílny pravidelně míří i děti z okolních základních škol. „Snažíme se o to, aby si tu děcka osahaly řemeslo, aby poznaly všechny možné druhy materiálu, nářadí a vyzkoušely si i lepidla,“ upřesňuje lektor Pavel Pýcha.

Nové řemeslné zkušenosti tu lidé získávají už od roku 2019. Sdílna nezahálela ani během pandemie koronaviru. „V rámci covidu jsme třeba tiskli na 3D tiskárnách štíty a v šicí dílně jsme pak šili roušky,“ přibližuje Jiří Rudolf.

Zájem o řemeslné zkušenosti je podle lektorů obrovský. Problémem je ale nedostatečné financování technického vzdělávání.

Lucie Heyzlová

Zdroj