V Londýně se budou dražit předměty Freddieho Mercuryho. V nabídce jsou obrazy i slavná koruna

5 měsíce starý 27

Sběratelé z celého světa budou mít na podzim možnost rozšířit své sbírky. Mary Austinová, bývalá přítelkyně zpěváka Freddieho Mercuryho, oznámila, že prodá celou kolekci obrazů i osobních předmětů. Ty slavný zpěvák sbíral třicet let. Po smrti frontmana skupiny Queen připadlo jeho sídlo v londýnském Kensingtonu právě Austinové a to včetně kompletního vybavení i zmiňovaných sbírek.

Londýn 21:33 27. dubna 2023

Freddie Mercury a Mary Austinová v baru v 80. letech | Zdroj: Reuters

Na prodej bude prakticky všechno. Dům Garden Lodge v Kensingtonu zůstal více než 30 let, které uplynuly od smrti Freddieho Mercuryho, v prakticky nezměněné podobě. Přesně tak, jak ho Mercury zanechal, včetně starožitného nábytku, uměleckých děl, a také všech jeho sbírek, které shromažďoval dlouhá léta.

V domě se nachází třeba obrazy Matisse, Chagalla, Picassa. Na prodej budou ale i slavné kostýmy, které čekají na fanoušky skupiny Queen. Jsou to kostýmy, ve kterých Mercury vystupoval, včetně jeho slavné koruny, se kterou se na koncertech dekoroval.

Předpokládá se, že velký zájem bude také o rukopis textu slavného hitu „We are the champions“, včetně harmonií a sborů. Předpokládá se, že by se cena jednoho papíru mohla v přepočtu vyšplhat až na osm milionů korun.

Před 45 lety vznikla ikonická píseň skupiny Queen. Bohemian Rhapsody dodnes patří mezi hity

Číst článek

Sbírka nabízí klenoty i pro české filatelisty - když byl Freddie Mercury ve věku 19 nebo 20 let, tak sbíral známky - a na prodej je i tato sbírka známek. Ta obsahuje i některé kousky z Československa 50. a 60. let.

Mimo jiné známku, na které je Tatra 603 nebo Škoda Felicia nebo dokonce prezident Antonín Zápotocký. Těch položek je celkem 1500.

Od smrti zpěváka uplynulo víc než 30 let, nicméně o tom, proč jeho bývalá přítelkyně prodává sbírku až po tolika letech, víme jenom málo. Ve vzácném rozhovoru pro BBC se nechala slyšet, že hodlá tuto životní kapitolu uzavřít.

Mary Austinová má 72 roků a je to ona, která po smrti Mercuryho zdědila prakticky celý jeho majetek. V domě Garden Lodge v Kensingtonu žije, a jestli prodá i tuto nemovitost, se neví.

Faktem je, že zatímco dříve bývala zeď, která odděluje dům se zahradou od ulice, posetá fotografiemi, vzkazy a květinami, nyní je objekt oplocený a hlídaný kamerami. Okolo jsou nápisy, aby si dávali fanoušci pozor a nic tam nepsali, jinak se dopustí trestného činu. O tom, zda získá nového majitele i dům Garden Lodge, se dá ale jenom spekulovat.

Jaromír Marek

Zdroj