V Lotyšsku si Rusové už nezajezdí. Automobily s ruskou poznávací značkou budou zabavovány

před 2 měsíce 59

Patnáctého února vstoupil v Lotyšsku v platnost zákon, podle kterého nesmějí být v zemi provozována vozidla zaregistrovaná v Rusku. Pokud přesto řidiči budou s takovým automobilem jezdit, bude jim v případě odhalení zabaven.

Jak informovalo lotyšské ředitelství pro bezpečnost silničního provozu, začal platit zákon přijatý v listopadu loňského roku, v jehož důsledku nesmějí na lotyšských silnicích jezdit vozidla registrovaná v Rusku. Zákon stanovuje, že majitelé vozidel registrovaných v Ruské federaci je musí buď znovu zaregistrovat v Lotyšsku, nebo je do tří měsíců odvézt do zahraničí.

Výjimkou jsou tranzitní cesty, ovšem pod podmínkou, že vozidlo registrované v Rusku může Lotyšskem projet pouze jednou.

Navíc před vstupem do Lotyšska je řidič povinen poskytnout informace o vozidle, řidiči a také o době, po kterou bude auto v zemi. Tato doba by neměla přesáhnout 24 hodin. Za jakoukoliv nelegální jízdu s takovým vozem hrozí pokuta až dva tisíce eur.

Pokud je automobil registrován v Rusku, a přesto s ním jeho řidič jezdí neoprávněně v Lotyšsku, mají úřady právo vozidlo zabavit.

„Ministerstvo spravedlnosti Lotyšska považuje přítomnost ruských vozidel na svém území za nepřijatelnou vzhledem k ruské agresi proti Ukrajině, vypuknutí války a ohrožení územní celistvosti, suverenity a nezávislosti jiných zemí. Ruská auta navíc často nesplňují technické normy Evropské unie, což může ohrozit bezpečnost silničního provozu na lotyšských silnicích,“ uvádějí lotyšské úřady.

„Po vstupu zákazu v platnost policie neplánuje razie, ale určitě bude jednat, když si takové situace všimne“, řekl ministr vnitra Rihards Kozlovskis v rozhlasovém rozhovoru. Ministr také požádal veřejnost, aby taková auta hlásila policii. „Pokud řidiči nebudou mít důkaz o tom, že Lotyšskem jen projíždějí a že tu nezůstanou déle než 24 hodin, bude jim vozidlo zabaveno,“ uvedl ministr, který poznamenal, že přítomnost takových „ruských“ aut v provozu v Lotyšsku není největší hrozbou pro národní bezpečnost, ale „je to samozřejmě naše reakce a solidarita ve vztahu k tomu, co se děje na Ukrajině.“

Přečtěte celý článek