V Lymanu se podle separatistů bojuje, Kyjev hovoří o obklíčení Rusů

4 měsíce starý 30

foto Ilustrační foto - Členové ukrajinských výsadkových vojsk v autě s vlajkou na pontonovém mostu na cestě přes řeku Severní Doněc v oblasti Izjumu 14. září 2022.

Kyjev/Moskva - V Lymanu na východě Ukrajině se vedou těžké boje, připustil dnes podle ruské státní agentury TASS poradce ministra vnitra separatistické Doněcké lidové republiky Vitalij Kiseljov. Proruští separatisté sice tvrdí, že ruská posádka ve městě není odříznutá, ale ukrajinská média s odvoláním na armádní velení hlásí, že ruské uskupení uvázlo v obklíčení, respektive ukrajinská vojska kontrolují všechny ústupové cesty z města.

"V Lymanu se vedou tvrdé boje, nepřítel vrhl do boje všechny síly a zálohy," uvedl Kiseljov. Ruské síly podle něj podporuje letectvo a dělostřelectvo, které napadá útočící ukrajinské jednotky. Kiseljov nepřímo připustil obklíčení ruských sil, když poznamenal, že do jejich vyproštění byly nasazeny čtyři bojové taktické skupiny.

Vůdce proruských separatistů z mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin podle agentury TASS večer uvedl, že situace je těžká. "Kluci se drží z posledních sil," pronesl o invazních jednotkách. Později oznámil, že do města míří posily.

Ukrajinské ministerstvo obrany večer oznámilo, že jeho vojáci osvobodili vesnici poblíž Lymanu a na twitteru zveřejnilo video, na němž jsou podle něj ukrajinští vojáci v obci Drobyševe. Ta se nachází asi deset kilometrů severozápadně od Lymanu, který ruská armáda obsadila v květnu.

Město Lyman se ocitlo v centru bojů poté, co Ukrajina tento měsíc v bleskové protiofenzivě porazila ruské vojsko v sousední Charkovské oblasti. Samotné město se nachází v Doněcké oblasti. Ruský prezident Vladimir Putin dnes zahájil pokus o anexi čtyř okupovaných ukrajinských území, včetně samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), která se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti.

Lyman je poměrně malé město, ale je strategicky důležité pro obě strany, upozornila BBC. Rusům sloužilo jako výchozí bod pro postup na Slovjansk a Kramatorsk a dobytí Lymanu také umožnilo přetnout silniční spojení mezi Slovjanskem a Siverskem. Ukrajinské armádě by dobytí města otevřelo operační prostor k útoku na Svatove a umožnilo ohrozit spěšně budovanou ruskou obranu podél řeky Oskol nebo udeřit dále na východ směrem k Severodoněcku, ke kterému se ukrajinským silám už podařilo postoupit od západu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj večer prohlásil, že ukrajinské ozbrojené síly dosáhly na východě země "významných výsledků" a zmínil se o Lymanu. Podrobnosti však neuvedl, napsala agentura Reuters.

Rusko bude muset prosit o povolení k odchodu svých vojáků z obklíčení, pokud Kremlu záleží na jejich životech, předpověděl Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře.

"Před osmi lety ruští vojáci obklíčili naše vojska u Ilovajska. Tehdy naši chlapci souhlasili, že se stáhnou beze zbraní. Ale Rusko porušilo dané slovo a rozstřílelo kolonu (ukrajinských vojáků). Nyní bude muset prosit o odchod z lymanského kotle Rusko. Pokud, samozřejmě, mají účastníci banketu v Kremlu vůbec starost o své vojáky," napsal Podoljak.

Zdroj