V Moskvě zemřel dvojitý agent z dob druhé světové války George Blake

2 měsíce starý 17

Informaci přinesly ruské agentury. „Dnes odešel legendární člen zpravodajských služeb … George Blake. Upřímně miloval naši zemi a obdivoval úspěchy našich lidí za druhé světové války,“ citovala agentura TASS šéfa ruské civilní rozvědky SVR Sergeje Ivanova.

Blake se narodil v roce 1922 v Rotterdamu pod jménem George Behar. Jeho otec byl španělský Žid, který během první světové války bojoval v britské armádě a později získal britské občanství. George ještě jako nezletilý působil v protinacistickém odboji a posléze se přestěhoval do Anglie. V roce 1944 začal pracovat v holandské sekci britské rozvědky MI6. Po válce z pověření Británie shromažďoval v Soulu informace o ruském Dálném východě, když však na Korejském poloostrově v 50. letech propukl konflikt, byl zajat a poslán do pracovního tábora. V zajetí si prý uvědomil, že „budoucnost světa se pojí se Sovětský svazem a komunismem“ a nabídl své služby sovětským rozvědkám.

V rozhovoru pro BBC v roce 1990 Blake řekl, že odhaduje, že zradil více než 500 západních agentů, popřel však domněnky, že 42 z nich v důsledku jeho činů přišlo o život. Jeho prozrazení napomohl polský důstojník tajné služby Michael Goleniewski, který v roce 1959 přeběhl na Západ se svou milenkou a přinesl podrobnosti o sovětském Blakeově působení, píše BBC.

KGB poskytl stovky jmen tajných agentů a pověděl jim o existenci tunelu ve východním Berlíně, který Západ využíval ke špionáži. Po prozrazení byl v roce 1961 v Británii odsouzen ke 42 letům vězení, v říjnu 1966 se mu však za pomocí dalších tří mužů podařilo z londýnské věznice Wormwood Scrubs uprchnout a následně se přes kanál La Manche a Východní Německo dostat až do Moskvy.

Blake je autorem pamětí No Other Choice (Není jiné volby), o jeho útěku vyšla též kniha The Blake Escape: How we Freed George Blake - and Why (Blakeův útěk: Jak jsme osvobodili George Blakea a proč) autorů Michaela Randlea a Pata Pottlea. V Rusku byl Blake považovaný za hrdinu, roce 2007 dostal od prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství. Svých činů nikdy nelitoval, připomněla agentura AFP. V úvodu Bakeovy knihy Transparent Walls z roku 2006 pak ředitel Služby vnější rozvědky Sergej Lebedev uvedl, že Blake „i přes svůj vysoký věk stále hraje aktivní roli v záležitostech tajné služby“, píše server Rádio Svobodná Evropa.

Zdroj