V Národním divadle se dnes veřejnost rozloučí s operní pěvkyní Soňou Červenou

4 měsíce starý 63

foto Ilustrační foto - Operní pěvkyně Soňa Červená v hledišti Městského divadla 4. července 2019 na 54. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Praha - Na jevišti Národního divadla v Praze se dnes uskuteční poslední rozloučení s operní pěvkyní Soňou Červenou. Divadlo bude pro veřejnost a smuteční hosty otevřeno od 10:30, kdy bude možné poklonit se u rakve a položit květinové dary. Samotný pietní akt začne o půl hodiny později.

Pohřeb bude večer v Hradci Králové na hřbitově v městské části Pouchov. Uložení zesnulé do rodinné hrobky na pouchovském hřbitově bude předcházet od 17:00 v katedrále Svatého Ducha v historickém centru Hradce Králové zádušní mše svatá, kterou bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál. Pohřeb bude veřejný.

Červená zemřela 7. května v Praze ve věku 97 let. Zástupci kulturní scény na ni vzpomínají jako na mimořádnou umělkyni a výjimečného člověka. Oceňují její umělecký přínos i vitalitu, se kterou do posledních chvil svého dlouhého života udivovala šarmem a inspirovala své okolí.

Po své emigraci z totalitního Československa Červená v 60. letech zpívala ve významných světových operních domech. V San Francisku byla 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen. Tu zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát.

V roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin jí v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) udělil titul Dáma české kultury.

Vedle zpěvu se Červená uplatnila i jako herečka. Ve Stavovském divadle vytvořila v režii Roberta Wilsona hlavní roli v Čapkově Věci Makropulos a postavu Dr. Milady Horákové v Březinově Zítra se bude... Diváci ji také znají jako Frau König z filmu režiséra Jana Hřebejka Pupendo.

Zdroj