V Německu a Rakousku pokračuje vyprošťování, situace na řekách se uklidňuje

3 měsíce starý 14

Vydechnout si mohou také lidé v alpském Berchtesgadenu, kde rozvodněná řeka Ache o víkendu připravila o život dva lidi. Dalších 160 lidí muselo opustit domovy. Geologové nyní zkoumají vodou nasáklé svahy, kvůli možným sesuvům půdy.

Situace se zklidňuje také v Sasku, kde voda v okresech Budyšín (Bautzen) a Zhořelec (Görlitz) o víkendu zaplavila silnice a sklepy. Lužická Nisa dosáhla v Žitavě (Zittau) nejvyššího čtvrtého povodňového stupně.

Někteří obyvatelé se vracejí domů

Kvůli přívalovým dešťům byl v noci na neděli přerušen provoz na hlavní železniční trati z Drážďan do Prahy. Na německé straně se podle DPA podařilo obnovit provoz po jedné koleji, poškozený úsek od Děčína po hranici s Německem opravili čeští železničáři již během nedělního dopoledne.

Na západě Německa pokračují odklízecí práce. U města Erftstadt v Severním Porýní-Vestfálsku bylo vyproštěno více než sto vozidel, které povodeň zastihla na rychlostní silnici. Podle záchranářů v nich nebyl nalezen žádný mrtvý.

Hladina v nedaleké přehradní nádrži Steinbach klesla pod kritický stav. Podle místních úřadů tím pominulo nebezpečí, že se hráz protrhne. V důsledku se mohou vrátit do svých domovů evakuovaní obyvatelé níže položených obcí Swisttal a Rheinbach.

Nejhůře postižené oblasti v Porýní-Falci a Severním Porýní-Vestfálsku v pondělí navštíví spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Opozice jej kritizuje za údajné selhání výstražného systému před hrozící katastrofou. K důkladnému prošetření reakce úřadů na ničivou povodeň a případnému poučení se z chyb vyzývají také někteří vládní politici.

Hladiny klesají také v Rakousku

Se záplavami se o víkendu potýkalo také Rakousko, kde však hladiny většiny rozvodněných řek již opadají. Přívaly vody způsobily škody na řadě míst, přičemž nejvíce postižené bylo Salcbursko. Zcela zatopeno bylo historické centrum města Hallein, kde úřady v pondělí začaly se sčítáním škod. Na padesát lidí se nadále nemůže vrátit do svých domovů, píše agentura APA.

Dramatická situace byla i ve městech na Dunaji jako Kremže (Krems) či Sankt Pölten, kde však už stejně jako v německém Pasově začala hladina řeky klesat. V tyrolském Kufsteinu, který se do nedělního večera potýkal s prudkými lijáky, hasiči od pondělních ranních hodin čerpají vodu ze sklepů a podzemních garáží. Odklízejí se také tuny naplaveného písku a štěrku z potoků, které se vylily z břehů.

Zdroj