V Německu proběhl výpadek elektřiny. Na vlastní kůži si zažilo, k čemu vede klima-hysterie. Společnost DB Netze, která spravuje ...

4 měsíce starý 119
V Německu proběhl výpadek elektřiny. Na vlastní kůži si zažilo, k čemu vede klima-hysterie. Společnost DB Netze, která spravuje tamní kolejovou síť, kvůli nedostatku elektřiny zastavila minulou středu na elektrifikovaných tratích všechny nákladní vlaky. „Výroba elektřiny v zemi, kde zítra možná nebude proud. V Německu dnes nastal BROWNOUT. Zítra to může při bezvětří, přijdou-li mraky, být BLACKOUT. To je závislost na nespolehlivých obnovitelných zdrojích a zbrklé odstavení jádra i uhlí najednou a k tomu závislost na ruském plynu,“ komentoval to exministr dopravy Vladimír Budinský. Tzv. brownout znamená záměrný nebo neúmyslný pokles napětí v systému elektrického napájení. Záměrné brownouty se používají pro snížení zátěže v případě nouze.

Německo se totiž zavázalo, že chce získávat elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů a postupně se zbaví jaderných a uhelných elektráren. Zákonná úprava počítá s tím, že do roku 2030 bude Německo vyrábět 80 procent energie z obnovitelných zdrojů; nyní tento podíl činí 42 procent. Na překlenovací období ale potřebuje plyn. S ohledem na vojenské angažmá Ruska na Ukrajině jsou tak obnovitelné zdroje přímo otázkou bezpečnosti státu.

Navíc Budinský ve svém příspěvku připomíná, že výroba elektřiny je v Německu stále méně předvídatelná, protože solární a větrné elektrárny jsou více závislé na počasí, proto naráží na hrozící tzv. blackout, tedy kompletní výpadek dodávek elektřiny.

Němcům vloni dvakrát hrozil kvůli eko-šílenství blackout. Během pár dní by nastala totální katastrofa. S odhalením přišel server německého týdeníku Focus a u nás o tom informoval server Info.cz. Spolkový úřad pro civilní ochranu označil potenciální výpadek za velký problém. Vloni došlo v Německu k blackoutu málem dvakrát, píše server německého týdeníku Focus.

Hnutí SPD odmítá toto eko-šílenství. Prosazujeme rozumnou ochranu přírody. Pokud jde o řešení krátkodobé, tak požadujeme odstoupení od systému emisních povolenek, dostavbu Temelína a Dukovan a odstoupení od projektů Zelený úděl (Green Deal) a Farm to fork. Dále je nutné, aby ČEZ, kde má stát majoritu, garantoval nízké ceny energií. Také je nutné zastavit podporu takzvaným solárním baronům. Pokud se nebudeme bránit proti šílenství Bruselu, EU zničí naši ekonomiku a miliony českých občanů upadnou do chudoby! Dlouhodobým řešením je pouze vystoupení z Evropské unie a budování vlastní potravinové a energetické nezávislosti a bezpečnosti.

Týdeník Focus uvedl, že za kolísání stavu elektrické sítě může i Německo. Postupné odstavování elektráren riziko blackoutu výrazně zvýšilo. Spolkový úřad pro civilní ochranu v Bonnu proto ve svém aktuálním přehledu vyhodnotil pravděpodobnost, že v Německu dojde ke katastrofě způsobené výpadkem proudu, jako vyšší než u jakéhokoli jiného nebezpečí.

Odborníci na civilní ochranu také hodnotí případné škody jako vyšší než například nedávná pandemie nebo dešťové záplavy, které zasáhly západní Německo na vrcholu léta. Úřad pro posuzování technologií při německém Spolkovém sněmu před výpadkem elektřiny varuje již několik let.

Analýzy dopadů ukázaly, že již po několika dnech v postižené oblasti není možné zajistit celostátní a poptávkově orientované zásobování obyvatelstva základním zbožím a službami. Veřejná bezpečnost je ohrožena a stát již nemůže plnit svou ústavní povinnost chránit život a zdraví svých občanů. O to, aby k blackoutu nedošlo, se stará mezinárodní systém, v němž 43 společností z 36 zemí spojilo své síly, aby vyrovnávaly výkyvy ve spotřebě a výrobě. Systém stabilizuje dodávku energie, ale mohou se v něm hromadit a rozšiřovat lokální poruchy, protože v dodávkách energie prý „nezůstal kámen na kameni“.

Zdroj