V nemocnicích je s covidem na 1500 nakažených. U většiny pacientů ale nejde o hlavní důvod hospitalizace

5 měsíce starý 168

9. dubna 2022, 18:35 Autor: Karolína Šerá / EuroZprávy.cz

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku pomalu klesá, od začátku dubna se snížil o více než tři stovky. Nižší je podle Ministerstva zdravotnictví také počet vážných případů a úmrtí za den. V nemocnicích v současné době leží především pacienti v důchodovém věku. U většiny z nich bylo důvodem hospitalizace některé ze základních onemocnění, koronavirus byl přitom prokázán náhodně, tvrdí lékaři.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem.
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

K dnešnímu dni leží v nemocnicích 1 439 pacientů s covidem-19, ve vážném stavu je asi desetina, jak vyplývá z dat Ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizací přitom pomalu klesá, od začátku dubna je to zhruba o 330. Fakultní nemocnice v Brně v současné době eviduje kolem padesáti pacientů na standardním oddělení a deset až patnáct na jednotce intenzivní péče.

Většinu pacientů zde tvoří dospělí lidé ve věkové skupině nad 70 let. „Jedná se především o neočkované, nebo očkované pouze dvěma dávkami vakcíny,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz Petr Husa z Kliniky infekčních chorob brněnské Fakultní nemocnice. „V drtivé většině případů jde o pacienty, kde důvodem hospitalizace je základní onemocnění, nyní hlavně onkologické, a covid byl u nich nalezen náhodně. Příčinou jejich nemocnosti a úmrtnosti je většinou toto základní onemocnění, nikoliv covid,“ dodal.

Senioři tvoří nejvíce zastoupenou skupinu pacientů také v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. „K dnešnímu dni evidujeme na třicet pacientů s onemocněním covid-19, kteří jsou izolovaní na patřičných odděleních dle diagnóz,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy mluvčí zlínské nemocnice Renáta Večerková.

Podobná situace panuje i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, leží zde také kolem třiceti pacientů s covidem. „Dva jsou ve vážném stavu, čtyři leží na Jednotce intenzivní péče. Jeden je připojen na oxygenátor, osm z nich na podpoře kyslíku,“ sdělil pro server EuroZprávy.cz mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Podle něj zde počet nemocných pomalu klesá, je ale těžké odhadnout, jak se stav bude vyvíjet nadále.

Vývoj situace spojené s nemocí covid-19 je obecně obtížné předpovědět. Petr Husa z Fakultní nemocnice Brno tvrdí, že se aktuálně málo testuje, což ovlivňuje nižší počet zachycených případů za den. „Na druhé straně panující roční období je proti většímu rozšíření covidu. Musela by se objevit nová, agresivní varianta viru,“ dodává.

Spolu s počtem hospitalizovaných se postupně snižuje i úmrtnost. Ta se od začátku dubna pohybuje mezi deseti až třiceti případy za den.

S nemocí způsobenou novým typem koronaviru v Česku doposud zemřelo téměř 40 tisíc osob. Pandemie pomalu slábne, počty nově nakažených se od začátku měsíce pohybují mezi tisíci až necelými sedmi tisíci za den. Současná situace je podobná jako loni ve stejnou dobu.

Zdroj