V Nizozemsku otevřeli lodní terminál na LNG. Česku pokryje třetinu roční spotřeby plynu

2 měsíce starý 11

Terminál na LNG patří společnosti Gasunie, která je mimo jiné provozovatelem nizozemské plynárenské soustavy. Její šéf Han Fennema ve čtvrtek ve svém vystoupení připomněl, že vybudovat terminál trvalo půl roku, jednat se o něm začalo v březnu. Rychlost, s jakou terminál vznikl, označil za výjimečnou.

Kdy dorazí loď s LNG pro Česko?

První loď s LNG pro Českou republiku dorazí z USA do Nizozemska 19. září. Do konce roku přijede celkem osm lodí s plynem, uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš.

Každé z osmi plavidel, která v přístavu zakotví do konce roku, má podle Beneše přivézt 100 milionů metrů krychlových plynu. Česko má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů. Roční spotřeba v tuzemsku přitom loni přesáhla devět miliard metrů krychlových.

Beneš sdělil, že ČEZ má kromě první lodi smluvně zajištěno už také druhé plavidlo, které dodá společnost Shell. Každou dodávku plynu kupuje ČEZ za spotové, tedy okamžité tržní ceny, za každou dodávku tak zaplatí jinou sumu. Samotný pronájem terminálu vyjde na vyšší desítky milionů eur ročně, přesná cena je neveřejná.

Česku pomůže terminál pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska. Plovoucí terminál představují dvě spojené lodě, jeho součástí je například jednotka zpětného zplynování.

Premiér Fiala dodal, že Česko jedná o účasti v terminálech na LNG v Německu a Polsku. Jedná se o nově vznikající terminály, nebo rozšiřování současných.

Zdroj