V novém seriálu ČT trestají zločince, na které je systém krátký

3 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Novinář Janek Kroupa hovoří s novináři po své účasti na jednání sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů, která se sešla 8. srpna v Praze.

Praha - Nový televizní seriál Jana Hřebejka a scenáristů Janka Kroupy a Jana Drbohlava s názvem Boží mlýny kombinuje thriller s tradicí české kriminální komedie. V šesti dílech představí partu mstitelů, která se zaměřuje na potrestání zločinců, kteří odcházejí od soudů bez trestu. První díl s názvem Provaz uvede Česká televize (ČT) 11. dubna. Zástupci ČT to dnes oznámili na on-line setkání s novináři.

"Detektivka, která má nadhled sama nad sebou i nad zlem, které dokáže nejen potrestat, ale dokáže se mu i vysmát," charakterizoval seriál autor námětu a scenárista, investigativní novinář Kroupa.

První díl seriálu Provaz ukazuje, že na únik před spravedlností stačí mít dostatek peněz na podplacení šéfa policie závislého na výherních automatech. Úkol, který stojí před kapitánem a univerzitním profesorem Karlem Faitem (Martin Myšička), přesahuje rámec schválených policejních postupů. Fait i poctivý policista Martin Dobeš (Robert Nebřenský) vědí, kdo je vrah. Jenže Faitův nadřízený maří vyšetřování. Fait se rozhodne jednat na vlastní pěst, zapojí do pátrání svého studenta Alexe Brauna (Vincent Navrátil) a začne svoji soukromou válku s policejní byrokracií. Na svoji stranu později získají i televizní reportérku Markétu Stránskou (Eliška Křenková).

Podle režiséra Hřebejka Boží mlýny přicházejí do televize v ideální dobu, kdy jsou lidé utrápení ze stávající pandemické situace. "Takže diváci lehčího formátu si určitě přijdou na své a diváci normálních detektivek si nejspíš taky rádi odpočinou od těžkých témat, kterých je v poslední době opravdu požehnaně," dodal Hřebejk.

Tuzemské televize natáčejí několik detektivních seriálů ročně. Mezi nejsledovanějšími žánry se drží několik desítek let. Největší úspěch mají krimi z českého prostředí. Ročně jsou v ČT ve výrobě průměrně čtyři detektivní seriály či minisérie, například Případy 1. oddělení, Cirkus Bukowsky, Labyrint, Rapl a další. Letos ČT uvedla desetidílný seriál Zločiny Velké Prahy režiséra Jaroslava Brabce.

Případy sériových vražd inspirovaných skutečnými událostmi přinesla na stanici Prima druhá série Temného Kraje, kde brutální zločiny řeší elitní kriminalista Petr Kraj (Lukáš Vaculík) a jeho pes Egon. Televize Nova nedávno připravila premiérové díly Policie Modrava a představila pokračování seriálu Specialisté.

Zdroj