V nových technologiích začíná válka na Ukrajině novou éru, míní expert

před 6 měsíce 75

foto Ilustrační foto - Ruský dron nad Kyjevem zasažený ukrajinskou protivzdušnou obranou, 30. května 2023.

Brno - V nových technologiích zahajuje válka na Ukrajině podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany novou éru. Nikdy předtím podle něj nebyly drony tak masivně používány v ozbrojeném konfliktu. Petráš to řekl v rozhovoru s ČTK. Zhodnotil dva roky konfliktu na Ukrajině, Rusko zemi napadlo 24. února 2022. Po dvou letech urputných bojů je situace na ukrajinské frontě podle Petráše i nadále složitá. Uvedl, že fronta de facto zamrzla.

Velká ofenziva zahájená Ukrajinou na začátku léta 2023 nedosáhla podle experta svého plánovaného cíle, tedy do začátku podzimu prorazit ruskou defenzivní linii. "Ukrajinské síly s cílem připravit půdu pro vedení účinné bojové činnosti během léta změnily několikrát taktiku a věřily, že méně intenzivní operace přinese pozitivní výsledek s menšími ztrátami. A to proti Západem doporučovanému intenzivnímu úderu, který by však byl náročný z hlediska ztrát na technice a materiálu a pochopitelně i ztrát na živé síle," uvedl Petráš.

V této chvíli podle něj nemá Ukrajina příliš možností a prostředků, aby uskutečnila cíl deklarovaný prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tedy vytlačit okupanty z celého svého území a obnovit teritoriální integritu země před rokem 2014. "Za stávající situace, ve které se nachází Ukrajina, respektive její válečné hospodářství, a za situace, kdy je existenčně závislá na dodávkách vojenského materiálu ze Západu, se nezdá jako reálné pomýšlet na naplnění tohoto cíle," uvedl Petráš.

Schopnost Ukrajiny zabránit ruským silám ve vedení rozsáhlé mechanizované manévrové války zůstává i nadále podle Petráše mimořádně závislá na pokračující západní pomoci. Uvedl, že protivzdušná obrana, dělostřelectvo a protitankové systémy jsou pro Ukrajinu existenčními požadavky. Při absenci spolehlivých údajů o výrobě a rychlosti návratu poškozených těžkých obrněných vozidel a tanků do operace je ale podle něj velmi obtížné vyvozovat závěry o poměru sil mezi oběma armádami. "Ovšem stále platí, že Rusko má značnou převahu, i díky tomu, že značné množství techniky pochází ještě z dob sovětské éry," uvedl odborník.

V otázce nových technologií zahajuje válka na Ukrajině podle Petráše novou éru. Uvedl, že nikdy předtím nebyly drony tak masivně používány během ozbrojeného konfliktu. "Na ukrajinském bojišti podle statistických odhadů neustále operuje v průměru 25 až 50 bezpilotních prostředků na ploše deset kilometrů čtverečních," poukázal Petráš. Výhodou dronů je, že jsou levné na výrobu, jsou relativně přesné a lze je sestavit ve velkém množství v relativně krátkém čase. A to ve srovnání s raketovými komplety, ať už se jedná o komplety na podvozku vozidel anebo komplety přenosné. "Masivní používání bezpilotních prostředků v konfliktu na Ukrajině je reakcí na mezery ve schopnostech dělostřelectva či raketového vojska zasahovat přesně mířenou municí strategicky či operačně důležité cíle na straně protivníka," míní Petráš.

Současný stav a podoba poziční války na Ukrajině podle něj ale nebude definitivním stavem. Uvedl, že to není výsledek zásadních skutečností ve vývoji konfliktu přímo na bojišti. Není to podle něj ani výsledek založený na trvalé rovnosti vojenských schopností mezi Ruskem a Ukrajinou. "Stávající stav je spíše důsledkem určitých politicko-ekonomicko-bezpečnostních restrikcí, které omezují Západ při poskytování nejmodernějších vojenských technologií ukrajinské armádě. To na straně jedné. Na straně druhé je pak flagrantní omezení ruské obranné průmyslové základny, z velké části pramenící z neochoty ruského prezidenta Putina plně mobilizovat vojensko-ekonomický potenciál země a zapojit Rusko do této války," uvedl odborník.

Přečtěte celý článek