V Obecním domě dnes začne 78. ročník hudebního festivalu Pražské jaro

6 měsíce starý 10

foto Ilustrační foto - Koncert v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Praha - V pražském Obecním domě zahájí dnes tradiční Má vlast Bedřicha Smetany 78. ročník festivalu Pražské jaro. Dílo zazní v podání Orchestru Velšské národní opery z Cardiffu s šéfdirigentem Tomášem Hanusem. Rezidenčním umělcem letošního ročníku bude violista Antoine Tamestit, kterého diváci uslyší na čtyřech koncertech. Festival zakončí 2. června Česká filharmonie pod taktovkou Christopha Eschenbacha s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.

Jako součást zahájení Pražského jara se dopoledne uskuteční Pocta Bedřichu Smetanovi - pietní akt na vyšehradském Slavíně. Organizátoři festivalu také plánují odpolední akci s názvem Má vlast na Kampě, jejímž vyvrcholením bude přímý přenos zahajovacího koncertu na velkoplošné obrazovce.

Hudební festival Pražské jaro každoročně přináší na čtyři desítky koncertů. Nabídka sahá od středověké hudby až po tvorbu žijících autorů. Rezidenčním skladatelem víkendu soudobé hudby Prague Offspring bude Georg Friedrich Haas, jemuž zahraje skladby ansámbl Klangforum Vídeň. Starou hudbu bude reprezentovat Les Talens Lyriques se svým zakladatelem Christophem Roussetem nebo kontratenorista Andreas Scholl. Debut Pražského jara bude patřit dirigentce Aleně Jelínkové, která povede Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

V Sále Martinů na Hudební akademii múzických umění začala 7. května soutěž Pražského jara v oboru viola. Finálové kolo je naplánováno na 13. května v?Rudolfinu. Soutěž v?kategorii trombon zahájili organizátoři 8. května v?Národním domě na Vinohradech. Finále se uskuteční 14. května v Obecním domě.

Zdroj