V objetí Babiše všichni zahynou. Komunisty a ČSSD zničil svou přízní, kritizuje Pečinka

3 měsíce starý 89

„Přísaha, ČSSD a KSČM nebyly schopny se vůči Andreji Babišovi vymezit a nakonec na to doplatily. Tyto strany trpěly jakýmsi stockholmským syndromem, kdy je Babiš ničil svou přítomností a přízní,“ analyzoval výsledky voleb do Sněmovny Bohumil Pečinka.

„Petr Pithart to kdysi zformuloval tak, že v objetí Andreje Babiše všichni zahynou,“ připomněl s tím, že tak to také dopadlo.

Do Sněmovny se nedostala žádná levicová strana. Sociální demokraté poprvé ve své historii získali jen 4,65 procenta a komunisté jen 3,6 procenta. Přísaha obě tyto tradiční strany „porazila“ s 4,68 procenta, na vstup do Sněmovny jí to ale také nestačilo.

Podle Pečinky se levicoví voliči přesunuli k hnutím SPD a ANO. „Našli si akorát jiné reprezentanty, kteří neříkají, že jsou levice, ale dělají levicovou politiku,“ upozornil novinář.

Maláčová nemá patent na levicové voliče

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po volbách varovala, že levice a nejstarší česká politická strana v podobě sociálních demokratů budou ve Sněmovně chybět. „Mám z toho strach. První věc, která přijde, bude masivní zdražování energií. Nevím, kdo lidem pomůže, když ČSSD nebude ve Sněmovně,“ zdůraznila s tím, že se obává, že přijde i zvyšování věku odchodu do důchodu a zavádění poplatků ve zdravotnictví.

Pečinka si ale myslí, že levice v dolní komoře Parlamentu chybět nebude. „I jejich voliči si to myslí. Jana Maláčová nemá patent na levicové voliče, oni si sami vybrali svým hlasem,“ upozornil s tím, že levice alespoň dostane šanci se znovu zformovat na jiném základě.

Pád komunistů si komentátor vysvětluje jako dlouhodobý trend. „Komunističtí voliči vidí, že lepší záruku v zastání mají u Andreje Babiše, který i lépe reprezentuje jejich hodnoty,“ vysvětlil.

Zdroj