V obléhaném Mariupolu zemřely zřejmě tisíce civilistů

4 měsíce starý 37

Foto: Janek Kroupa, Seznam Zprávy

Ruský útok na Ukrajinu zasáhl civilní obyvatelstvo plnou silou.

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v on-line reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace

 • USA uvedly, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná v blízké době chystá značnou ofenzivu.
 • Francouzský prezident Macron se při telefonátu s Vladimirem Putinem neúspěšně pokusil prosadit příměří pro ostřelovaný ukrajinský Mariupol. Odchod civilistů v tuto chvíli není možný, sdělil Macron. Putin podle Paříže slíbil, že o humanitární operaci "bude přemýšlet".
 • Nizozemsko vyhostí 17 ruských diplomatů, sousední Belgie 21.Obě země viní pracovníky ruských ambasád ze špionážní činnosti. Vyhoštění čtyř diplomatů oznámilo také Irsko. Moskva avizovala odvetná opatření.
 • Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin.
 • V Istanbulu skončily očekávané rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem. Trvaly zhruba čtyři hodiny. Jednání se zúčastnil i ruský oligarcha Roman Abramovič.
 • Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin pak prohlásil, že Rusko "radikálně sníží" vojenskou aktivitu v okolí Kyjeva a Černihivu.
 • Americký prezident Joe Biden a lídři Británie, Francie, Itálie a Německa při dnešní společné telekonferenci potvrdili odhodlání zvyšovat ekonomický tlak na Rusko a nadále pomáhat Ukrajině.

Situaci na Ukrajině jsme sledovali také v úterý 29. března.

 • V obléhaném Mariupolu zemřely zřejmě tisíce civilistů, odhaduje mise OSN

  V obléhaném Mariupolu zřejmě zemřely za čtyři týdny ruského ostřelování tisíce civilistů, řekla dnes agentuře Reuters Matilda Bognerová, šéfka monitorovací mise Úřadu vysoké komisařky pro lidská práva OSN na Ukrajině. Podle Bognerové se jedná zatím o hrubý odhad. OSN od začátku konfliktu potvrdila úmrtí 1179 civilistů, upozorňuje však, že skutečné údaje jsou velmi pravděpodobně výrazně vyšší.

  „Domníváme se, že by v Mariupolu mohly být tisíce mrtvých, civilních obětí,“ řekla Bognerová, podle níž mise, která má v zemi asi 60 pozorovatelů, pracuje na zjištění konkrétnějších údajů.

  Šéfka mise OSN minulý týden řekla novinářům, že pozorovatelé OSN obdrželi informace o masových hrobech v Mariupolu, přičemž v jednom z nich bylo zřejmě asi 200 těl. „Ohledně masových hrobů - rozhodli jsme se, že bychom jim měli říkat improvizované hroby,“ řekla.

Zdroj