V okupovaném Luhansku byl spáchán atentát na ministra vnitra, hlásí média

6 měsíce starý 8

foto Ilustrační foto - Ruská vlajka nad zničeným ukrajinským státním znakem na úřední budově v Luhansku.

Moskva/Kyjev - Ve východoukrajinském Luhansku, okupovaném ruskými vojsky, byl spáchán atentát na úřadujícího ministra vnitra neuznávané Luhanské lidové republiky, kterou Rusko loni na podzim anektovalo. Ministr Igor Kornet byl vážně zraněn, nyní je na jednotce intenzivní péče, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. "Byl těžce raněn. Pokusili se jej zabít. Je na jednotce intenzivní péče," řekl zdroj.

Kornet, považovaný za jednoho v nejvlivnějších lidí mezi východoukrajinskými separatisty, kteří od roku 2014 s ruskou pomocí vedli ozbrojený konflikt s prozápadní vládou v Kyjevě, podle ruských médií utrpěl zranění při výbuchu v luhanském salonu krásy. TASS původně hlásil, že při výbuchu bylo zraněno pět lidí, z toho tři těžce.

Kornet před rokem 2014 pracoval jako řadový vyšetřovatel u ukrajinské kriminální policie, než se přidal k separatistům. Už v srpnu 2014 se stal ministrem vnitra neuznávané republiky. V roce 2017 se tehdejší šéf luhanských separatistů Igor Plotnickij pokusil příliš vlivného ministra zbavit. Obvinil Korneta, že se zmocnil cizího domu, a sesadil jej. Kornet odmítl odejít z vlády, přivedl do centra Luhanska ozbrojence a zatýkal spolupracovníky Plotnického. Ruské úřady, stavějící se obvykle proti revolucím všeho druhu, v tomto konfliktu nečekaně podpořily právě Korneta. Převrat v lidové republice vyústil v útěk Plotnického do Ruska, kde žije ve Voroněžské oblasti. Po ruské invazi na Ukrajinu, loni v dubnu, se objevily zprávy, že Korneta zatkla ruská tajná služba FSB, ale loni v létě se Kornet objevil na frontě jako velitel jednotek v tehdy okupované části Charkovské oblasti, napsala ruská redakce BBC.

List Ukrajinska pravda na svém webu připomněl, že minulý měsíc novináři z projektu Rádia Svoboda Donbas Realie získali od ukrajinské tajné služby nahrávku rozhovoru, ve kterém si šéf Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik stěžuje na konflikt se šéfem ministerstva vnitra Kornetem, stojícím v čele skupiny kolaborantů z řad někdejších ukrajinských policistů, která terorizuje východoukrajinské farmáře a podnikatele. Pasečnik tehdy uvedl, že si stěžoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ten slíbil se problémem zabývat.

Zdroj